Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Zeynep X
Zeynep X Üye
2
kahve falı yorumları gerçekten doğru çıkar mı?
merak ediyorum çünkü çevremde sadece bir fal yorumu üzerine hayatını endeksleyen yaşamının yönünü değiştiren insanlar mevcut -:)
21,636 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
4 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Hande A
Hande A Lisans Ogrencisi

Fal bakan kişilerin en önemli ortak özellikleri, geniş bir hayal ve yorumlama gücüne sahip olmaları, karşılarındaki kişilere yönelttikleri soruların cevaplarını dikkatlice dinleyip onlarla kısa sürede iletişime geçebilmeleri, öngörülü, temiz kalpli ve inandırıcı olmalarıdır. Sözlü kaynaklar, bu “meslek”e sahip olanların aynı zamanda iyi birer söz ustası olduklarını da vurgulamaktadırlar. Tüm kahve falı performansı süresince falcı, ikna yeteneklerini sergilemeye ve bu amacı doğrultusunda bağlamsal ögeleri ve dili verimli bir şekilde kullanmaya çalışır. Kendisinin ve icranın gerçekleştiği mekanın düzenlenmesinin yanında kendisini sorgulanamaz kılacak bir üslup kullanmayı tercih eder; fakat bunu yaparken, aynı zamanda, karşısındaki kişi veya kişilerle olan samimiyetine, onların yaşı ve sosyal statüsüne göre hitap ve konuşma şeklini ayarlar.

Kahve falına baktıran bazı kişilerin büyük bir beklenti içine girdikleri, yapılan yorumlar gerçekleşmeyince yıkıldıkları, bazen de kendiliğinden olan şeyleri bile fala bağladıkları belirtilmektedir. Bu nedenle, gerek fincandaki şekillerin yorumunu yapanlar, gerekse karşıdaki kişiyi gönül gözüyle gördüklerini söyleyenler, kendilerinin ve falına baktıkları kişilerin aşırı derecede üzülmesine ya da sevinmesine yol açabilecek yorumlar yapmaktan kaçındıklarını, sonuçta bunun sadece fal olduğunu, geleceği Allah’tan başka kimsenin bilemeyeceğini ısrarla vurgulamaktadırlar. Fal bakan kişilerin çoğu, fal bakarken bireyin geleceği hakkında olumsuz bir şeyler hissediyor ya da görüyorlarsa, söylememeye özen gösterdiklerini, “Allah hayra çevirsin” diye dua ettiklerini belirtmektedirler. Buna karşın, nadir de olsa bazı falcılar, ölüm dâhil, hiçbir konuyu saklamayarak söylediklerini ifade etmektedirler. Falnâmelerin de başında belirtildiği gibi, “Gaybı ancak Allah bilir” sözü, gerek fal kitaplarının giriş kısmında yazılmakta, gerekse fal bakan kişiler tarafından sürekli dile getirilmektedir. Bu nedenle falcılar, kahve falı bakmak suretiyle yapılacak işin olayları hayra yormadan ibaret olduğunu özellikle vurgulamaktadırlar.

17,160 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Dergipark. (24 May 2020). Alındığı Tarih: 24 May 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Hacettepe Üniversitesi. (24 May 2020). Alındığı Tarih: 24 May 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
Cevap
Nur Aygüler
Nur Aygüler Psikoloji Lisans Öğrencisi

Kahve falında fala bakan kişinin görmüş olduğu şekiller ve benzetmeler fal bakan kişinin kendi hayatından ve bilinçdışından birtakım izler taşımaktadır. Kişi falda gördüğü size aktırırken aslında kendi olumlu/olumsuz deneyimlerini ve bilinçdışında var olan bilgiyi istemsizce, otomatik bir şekilde kullanıyordur. Kahve falında şekil yorumlamaya benzer şekilde psikoloji bilimi alanında geçerliliği ve güvenirliği olan Tematik algı Testi (TAT), rorschach kartları gibi projektif testler bulunmaktadır. Bu testlerle kartların üzerinde bulunan şekilleri kişinin neye benzettiği, nasıl algılandığı üzerinde durulmaktadır. Bu testleri, test eğitimi almış olan psikologlar uygulayabilmektedir. Yani kişinin bakmış olduğu falın gelecekle alakası yoktur ve fal bakılan kişiye hitap etmemektedir. Tamamen gördüğü şekillerin yorumları ile falı bakan kişinin kendi hayatını ve bilinçdışı süreçlerini içermektedir. Ancak falda çıkan şekillerin doğru ve net bir şekilde yorumlanması için herhangi bir bilimsel çalışma yoktur. Bundan ötürü fal bakan kişinin bilinçdışı süreçleri, yaşamış olduğu olumlu/olumsuz deneyimler tam anlamı ile anlaşılıp, yorumlanamaz.

13,190 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap

1999 Yılında Falın yeni yeni yayılma zamanlarında hali hazırda bulunan Kafemiz bu sektör için bize büyük ilham olmuştur. O zamanlar 2 Daireden oluşan mekanımız 3. Daireyi de fal bölümü olarak bünyesine bağlayarak Fal & Astroloji sektöründen önemli ilk adımını atmıştır. Falın yeni yeni yayılmasından dolayı hisleri kuvvetli olan falcıların seçimi en akıllı yöntemdi o zaman son zamanlarda hisler yanında burçlar vs. gibi materyaller ile ellerini güçlendiren falcılar. Hislerin doğruluk oranını Büyük ölçüde arttırmış olup %80-90 Hat da %95 oranına çıkaran falcılar çıkmaya başlamıştır. Geçmiş ve gelecek için çok daha ilerleme kaydedilen fal sektöründe verdiğimiz eğitimler ve aldığımız tecrübeler bir araya gelerek bir çok Falcıyı yüksek yerlere getirmiş durumdayız. Falın Doğruluk oranı %60 Hisler doğrultusunda %40 ise Fal ile ilgili materyaller sayesin de %100 doğruluğa ulaşmaktadır. Eğitimini tam almamış bir falcı Hisleri en iyi derecede olsa bile Medyumluk derecesine ulaşmamış ve sağlıklı bilgiler verememektedir. Son zamanlarda fala duyulan ilgi artıkça bir çok kişi Hissiyat olmadan, Materyaller ile bu sektöre başlamıştır. Buda %40 lık bir doğruluk oranı verir bunların çoğu da burçlarla ilgili olanları ve gelecek yıllara yönelik değildir. O ay ki ruh halini bilmek gibi bir şey diyelim. Hissiyatı güçlü olan insanlar ise az sayıda bulunan insanlardır ve biz bu az sayıda olan insanları bulup onlarla ilerleme yolun da ilerliyoruz her zaman. Bugünkü başarılarımızın Türkiye’nin en büyük Fal & Astroloji merkezi olmamızın en büyük sebebi budur. Çünkü biz bunu bir iş gibi yapıyor ve gerekçelerine bir iş gibi bakıyoruz en iyisi ve en iyileri olmalarına çok önem gösteriyoruz. Şu An da aktif olarak 27 Fal & Astroloji Bilim Uzmanı Medyumlarımız 2 Vardiya sistemi olarak sürekli çalışmaktadır, Türkiye genelinde en çok rağbet edilen ve günde binlerce insanın uğradığı bir Fal Kafe’dir. Fal Salonu ve B ekleme bölümümüzün Tasarımları En ünlü Medyumlar tarafından özen ile yapılmış ve hala fikirler alınmaktadır. Doğru bilgilerin, Doğru ortam dahilinde verildiğini de destekleyen medyumlar istedikleri türden elektrik alabilmeleri için bu ortam en iyi şekilde ayarlanmıştır.

Türkiye'nin En İyi Falcıları

4,976 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap

Kahve falı diye bilinen yöntem aslında belirli kurallar çerçevesinde gelebilecek olayların en mümkünümü bulma veya tahmin etmedir. Çoğunlukla yüksek tecrübe ve deneyim gerektiren bu yöntem tamamen gerçek çıkmaz çünkü sadece yüksek ihtimallerdir.

7,763 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et