Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Kadınların sosyal becerileri erkeklerden daha üstünken neden çoğu toplumda erkek egemen?

1
119 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Hangi cinsiyetin sosyal becerileri daha üstün, bilmiyorum. Bu konuda cinsiyetlere göre bir genelleme yapılabilir mi, ondan da emin değilim. Ancak çoğu toplumun erkek-egemen olma sebebinin gebelik olduğunu düşünüyorum. Çünkü gebelik dönemi, kadını oldukça kısıtlayan bir dönem. Böyle bir dönemde kadın fazla hareket edemeyeceği için üretim sürecine erkek daha fazla katılır. Göçebe toplumlarda dahi kadının üretime katılımı toplayıcılık gibi göreli basit işlerle olur. Tarım toplumunda ise neredeyse hayatı hamilelikle geçen kadın barınaktan dışarıya çok fazla çıkamaz. Erkek barınak dışı ağır işleri yapmaya gebe kalmaması dolayısıyla daha elverişlidir ve toplumlar bu elverişlilik nedeniyle barınak dışı ağır işleri erkeklere verir. Bu da erkeğin neredeyse her toplumda öne çıkmasına yol açar. Nitekim kapitalist sistemde makineler vasıtasıyla seri üretime geçilmesi iş gücüne olan ihtiyacı azaltmış, çok çocuğa gereksinim kalmadığından kadının gebelik süresi kısalmış, bu da barınak dışına çıkmasını ve yavaş yavaş üretim sürecine katılmasını sağlamıştır. Makineleşme süreci geçim için ağır işleri gereksiz hale getirmiş (ya da ağır işler teknolojiyle hafiflemiş) bu da fiziki güce olan önemi azalttığından erkeğin de üretim sürecindeki öneminin azalmasına neden olmuştur. Kadın hareketlerinde doğum kontrolüne ve kürtaja önemine verilmesi de neden bugüne kadar neredeyse bütün toplumların erkek-egemen olduğunu kanıtlar nitelikte. İş gücüne olan ihtiyacın azalmasıyla gebelik süreci kısalan kadınlar üretim sürecine katıldıklarında sosyal konumlarının yükseldiğini fark etmiş ve doğum kontrolü ile kürtajın kendilerine hak olarak tanınması talebini gündeme getirmeye başlamıştır. Bu açıdan erkek-egemen muhafazakar zihniyetlerin doğum kontrolüne karşı çıkması ve kürtaja karar vermede kadının isteğini tek başına yeterli görmemesi manidardır.

125 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cehalet, korkunun anasıdır.”
Herman Melville