Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Kadınlar neden en yakın arkadaşlarıyla aynı zamanda regl olurlar?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Merhaba, soru çok güzel öncelikle bunu belirteyim :) Sıklıkla aynı mekanda bulunan iki dişinin önce menstrüel siklusu (adet döngüsü) uzar, sonra da aynı zamana denk gelmeye başlar. Bu da feromonlar yoluyla mümkün olur. Hamster denekleriyle yapılan bir çalışmada, daha dominant olan dişi hamster salgıladığı feromonlar yoluyla diğerinin siklusunu kendininkine yaklaştırır. Bunu ya olfaktör bulbus'a (koku duyusu için kullanılan sistem) yerleştirilen elektrotlarla gözlemleyebilir ya da basitçe hamsterlardan birinin burnunu tıkarsak döngünün değişmediğini görebiliriz. Aynı çalışma insanlarla da yapılmış ve olfaktör sisteminde hasar olan kişilerde ve bir erkekle yakın ilişkisi olan kadınlarda senkronize olma durumunun görülmediği bildirilmiştir. Buna sebep olarak gösterilen bir kaç teoriden birisi; senkronize bir şekilde doğum yapmanın bebeklerin hayatta kalma şansını arttırmasıdır. Annelerini doğum sırasında/sonrasında kaybeden bebekler böylelikle anne sütüne erişme sıkıntısı çekmeyebilirler.

Belirtmekte fayda var ki siklus senkronizasyonu yanlışlayan bir çok çalışma da mevcut.

Teşekkür (2)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. Stanford Üniversitesi Bu seride bir yerde bahsediliyor ama hatırlayamadım.

Toplumda genel kanı olmasına rağmen yapılan deneyler sonucunda bu durumu ispatlayan kesin bir veri olmamıştır.Bilim insanları başta bunun evrimsel bir mekanizma olup aynı ortamdaki güçlü erkekle üreme şansını arttırmak için olduğunu düşünmüşler.Fakat ilerleyen süreçlerde aksi örneklerin artışıyla bu sav yerine tesadüf ihtimaline daha çok yoğunlaşırlar.Attığım kaynaktan deney verilerinin bir kısmını da inceleyebilirsin

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. BBC TURKEY Mens period
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Beni korumak için aldıkları bütün önlemlerden beni koruyacak bir önleme ihtiyacım var.”
Banksy
Geri Bildirim Gönder