Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Kadınlar neden daha çok estetikle bağdaştırılır?

Bir kadının daha güzel ve çekici olmak istemesi, hipergami ile alakalı mıdır yani daha iyi eş adayları bulma içgüsünden mi kaynaklanır? Bunun içine daha açık giyinmeyi istemek, dekolte vs. ekleyebiliriz. Bu konuyu ciddi manada anlamak, arkasındaki psikolojiyi kavramak istiyorum lütfen yargılamadan cevaplayınız. Teşekkürler şimdiden.
477 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Sinema yazarı

Kadın güzelliği üzerine daha önce çok kez sorular soruldu, cevaplar verildi. Bu konunun temeli, insanda eş seçme kıstasları. Bu konu üzerine de birçok makale, inceleme var. [1]

Konuyu kısaca özetlersek erkekler sağlıklı çocuklar doğurabilecek fiziksel özellikleri gösteren kadınları, kadınlar da hayatta kalma becerisi yüksek olduğunu gösteren erkekleri tercih ediyorlar. Başka kıstaslar da var tabi ama en önemlileri bunlar. İşte kadında, cinsel verimliliği gösteren kıstaslar da erkekler için güzel ve çekici kadın anlamına geliyor. Aynı şey erkek için geçerli değil mesela. Zeki ya da yetenekli erkek, kadınlar tarafından tercih ediliyor ama bu güzellikle ilgili bir kıstas değil.

İşte erkekler, çağlar yüzyıllar boyu kadınları güzelliklerine göre seçtiği için de evrimsel seçilim güzellikle biçimlenmiş ve ulaşılan noktada kadın güzelliği, tüm dünya için bir güzellik olgusu ortaya çıkarmış. Doğadaki, güzelliği sembolize eden bir çok şeyin yanında kadın güzelliği başlı başına bir güzellik anlayışı oluşturmuş. Gayet evrimsel, anlaşılır ve makul bir durum bu. Ve haliyle de bunun farkında olan kadınlar güzellikleri ile öne çıkmaya ve güzelliklerin makul ölçüde sergilemeye de meyilli olmuşlar. Tüm bu makyaj, moda, estetik operasyonlar vs. hepsi aynı temel evrimsel dinamiğin çevresinde biçimlenen şeyler. Her kadın farkında ki ne kadar güzel olursam, o kadar tercih edilirim. Ayrıca bu güzellik sadece cinsel seçilim değil sosyal, kültürel olarak da "kusursuz gen"i temsil ettiği için bir statü göstergesi olmaya başlamış.

Tüm Reklamları Kapat

Özetle böyle...

Kaynaklar

 1. Ç. Solak. Erkekler Ve Dişiler: Karşıt Cinsiyeti Hangi Özelliklerine Göre Seçiyoruz?. (30 Ocak 2012). Alındığı Tarih: 10 Nisan 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close