Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Deniz Yavuz
Deniz Yavuz
6K UP
Üye
2

Kaç çeşit yapay uydu var?

Görevlerine, işlevlerine göre kategorize edersek kaç çeşit yapay uydu vardır?
1,064 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Koralp Erin
Koralp Erin
212K UP
Astrofizik meraklısı...

Yapay uydular 3 ana başlık altında toplanır.

Alçak Dünya yörüngesi uyduları (LEO) – Yüzeyden, 200 ila 2.000 km arasında değişen yüksekliklerde bulunan uydulardır. Yörünge süresi ortalama 90 dakikadır.

Orta Dünya yörüngesi uyduları (LOTR geldi birden aklıma :) (MEO) - Ortalama 20.000 km yükseklikteki yörüngede bulunan uydular. Bir turları 12 civarı sürer.

Tüm Reklamları Kapat

Sabit yörünge uyduları (GEO) - Dünya'dan 36.000 km yukarda bulunan uydular. Yörünge süresi 24 saattir. Bu, Dünya'nın dönüşünü eşleştirmek içindir, böylece uydu Dünya yüzeyinin üzerindeki aynı noktanın üzerinde kalıyormuş gibi görünür. Bu, birçok iletişim ve meteoroloji uydusu için kullanılır.

Tür olarak;

Navigasyon uyduları : GPS sistemi uydularıdır. En az 24, en fazla 32 adettirler. Dünya üzerindeki konumunuzu belirlemek için en az 4 adet farklı uydudan veri elde edilir.

İletişim uyduları: Bunlar televizyon, telefon veya internet iletişimleri için kullanılır.

Tüm Reklamları Kapat

Hava durumu uyduları: Hava durumu uydusunun türüne bağlı olarak hem durağan hem de düşük Dünya yörüngeleri kullanılır. Hava durumu tahminine yardımcı olmak için kullanılır.

Dünya gözlem uyduları: Bunlar Dünya'yı fotoğraflamak ve görüntülemek için kullanılır. Alçak Dünya yörüngeleri esas olarak daha ayrıntılı bir görüntünün üretilebilmesi için kullanılır.

Astronomik uydular: Bunlar uzayı izlemek ve görüntülemek için kullanılır. James Webb Uzay Teleskobu gibi bir uydu, yıldızların ve uzak galaksilerin çok net görüntülerini sağlar. Yaklaşık 250.000 ila 832.000 km arasında bir hale yörüngesinde çalışır ve bu onu hem Dünya'nın hem de Ay'ın gölgesinden uzak tutar.

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS): Yaşanabilir uzay laboratuvarı olan ISS de bir tür uydudur. 400 km yükseklikte, ISS 28.000 km/s hızla hareket eder ve her 92 dakikada bir Dünya'nın yörüngesinde döner.

Bunların dışında;

Askeri uydular: Adından da anlaşılacağı gibi, askeri amaçlı uydulardır. Yörünge ve yükseklikleri farklılıklar gösterir.

Küp uydular: 10x10cm büyüklüğünde çeşitli amatör ve profesyonel amaçlar için tasarlanmış uydulardır.

114 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close