Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Beyaz Ateş
Beyaz Ateş
29K UP
Üye
0

İzafiyet teorisinde bahsedilenler cismin boyunun kısalması yanlış olabilir mi?

354 görüntülenme
İzafiyet teorisinde bahsedilenler cismin boyunun kısalması yanlış olabilir mi?
İzafiyet teorisinde bahsedilenler cismin boyunun kısalması yanlış olabilir mi?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ahmet Temiz
Ahmet Temiz
76K UP
Fizik meraklısı

Öncelikle relativistik hızlarda hareket eden bir varlığın hem uzunluğu hem de görüntüsü bundan etkilenir. Fakat bu ikisini birbirine karıştırmamak lazım.[1][2][3]

Gözlemleyen açısından gözlenen hareket yönünde kısalmış olarak ölçülür. Gözlenen için de gözlemci kısalmıştır.[1]

Optik illüzyon kısmına gelirsek gözlenen; gözlemciye doğru geliyorsa uzamış, uzaklaşıyorsa kısalmış, yanal eksenlerde hareket ediyorsa da (hareket yönüne göre) arka tarafı görünecek şekilde dönmüş gibi görünür.[2][3]

Tüm Reklamları Kapat

Yani hem ölçülen uzunlukta gerçekten kısalma hem de görünüşte optik illüzyon mevcut.

Not: Gerçekliğin göreli olduğunu ve her bir referans çerçevesi için farklı olabileceğinin tekrar altını çizmekte fayda var. Gözlemcinin gerçekliğinde (referans çerçevesinde) hareket eden varlık gerçekten kısalmıştır. Buna ek olarak onu fotonlar aracılığıyla gözlemleyen birisi için görüntüsü de optik olarak hareketinden etkilenmiştir.

Kaynaklar

 1. M. Dalarsson. (2015). Tensors, Relativity, And Cosmology. ISBN: 9780128034019. Yayınevi: Academic Press.
 2. J. Terrell. (1989). The Terrell Effect. American Journal of Physics, sf: 9-10. doi: 10.1119/1.16131. | Arşiv Bağlantısı
 3. R. Penrose. (1959). The Apparent Shape Of A Relativistically Moving Sphere. Mathematical Proceedings of the Cambridge Philosophical Society, sf: 137-139. doi: 10.1017/S0305004100033776. | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close