Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Metin Derince
Metin Derince
4,363 UP
Üye
4

İzafiyet teorisi de büyük ölçekte hata veriyor olabilir mi?

Newton'un bulduğu yasalar o dönem için mükemmel di ancak biraz büyük ölçekte iş görmüyordu peki izafiyet teorisi böyle olamaz mı galaksiler ve arası etkileşimleri için denklemleri geliştirmek gerekiyorsa
351 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
İlhan Taşlı
Jeomorfolog

Newton Yasaları büyük ölçekte de iş görür, ancak kütle çekimin işleyişini açıklamaktan ziyade sonuçlarını bize verir. Genel Görelilik bize kütle çekimin doğasını da açıklar. Bir örnek ile açıklamaya çalışalım: Newton Yasaları ile Güneş Sisteminde bilinen gezegenlerin yörüngeleri, yörünge hızları, kütleleri mükemmel bir şekilde hesaplanmıştır. Tek bir istisna Merkür gezegeninde olmuştur ve 43 yay saniyelik sapma tespit edilmiştir. Bu sapmaya neden olan şeyin, o güne kadar bilinmeyen bir gezegenin neden olduğu düşünülmüştür, adını bile koymuşlardır "Vulkan" gezegeni. Genel Görelilik is bize bu titreşimin neden olduğu durumu mükemmel açıklamıştır.

Şimdi sorunuza dönecek olursak; evrenin şekillenmesinde, varlıklarını bir türlü ispatlayamadığımız iki kuvvet başrol oynamaktadır. Karanlık Madde ve Karanlık Enerji. Karanlık Enerji; Galaksileri birbirlerinden uzaklaştırdığını düşündüğümüz kuvvet, evrenin yaklaşık %70'ini oluşturduğu varsayılıyor. Karanlık Madde; Galaksileri bir arada tutan büyük kütle ve evrenin yaklaşık %25'ini oluşturduğu hesaplanıyor.

Her iki kuvvetin neden kaynaklandığından tam olarak emin olamadık. Akla, (sizin de sorduğunuz) şu soruda gelmiyor değil. Belki de, Genel Görelilik teorisini de kapsayan yeni bir teoriye ve anlayışa ihtiyacımız var.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. K. C. Toprakçı. Vulcan Gezegeni • Kozmik Anafor | Türkiye'nin Astronomi Kaynağı. (1 Ekim 2017). Alındığı Tarih: 17 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close