Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

İyon-iyon etkileşimi var mıdır?

İki molekül arasında zayıf etkileşimler oluşur: dipol-dipol, iyon-dipol gibi peki iki iyon arasında yani nacl ile mgo arasında etkileşim olur mu kimyada buna ne denir?

3
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
3 Cevap

İnternette yaptığım kısa bir araştırmaya dayanarak söyleyebilirim ki görebildiğim kadarı ile her hangi bir iyon-iyon etkileşimi yok.

Schollar da bu konu ile ilgili her hangi bir kaynak yok.

Wikipedia da aynı durumda,Haliyle şu anda böyle bir durumun mevcut olmadığını söyleyebiliriz.

Teşekkür
Paylaş
1

böyle bir etkileşim vardır hatta daha iyi yapısında iyonlar içeren maddenin bir halli var plazma

"Toplu: Dalgalar, veya plazma organize hareketleri çok önelidir çünkü parçacıklar, elektrik ve manyetik kuvvetler aracılığıyla uzun mesafelerde iletişim kurabilir." burayı vikipedia dan alıntıladım istersen plazmaları biraz daha incele

yukardaki alıntının sebebi ise iyonize olan yapının etrafında adeta bir elektron denizi oluşuyor bu sayede elektiriksel olarak iletken hale geliyor ve Elektirik alanlara karşı yüksek duyarlı hale geliyorlar

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. vikipedia wikipedia plazma sayfası

NaCl bir tuzdur, MgO ise metal oksittir. İkisi de iyon değildir. İyonlar arasında etkileşim olur, fakat belirttiğiniz kimyasal bileşikler arasında bildiğim kadarıyla adsorpsiyon olur. Adsorpsiyon kimyasal ya da fiziksel olabilir. İkisi arasındaki fark adsorpsiyonun bir kimyasal bağ ile mi yapıldığı yoksa van der walls kuvveti, hidrojen bağı ya da elektrostatik kuvvetler gibi bir çekim ile mi yapıldığıdır.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin en nihai amacı; en az sayıda hipotez ve varsayımla, mantıksal çıkarımlardan gelen en fazla sayıda deneysel gerçeği kapsamaktır.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder