Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

İyi veya kötü diye bir kavram var mıdır? Var ise bunlar evren için ne ifade eder?

Günümüz ahlak ve etik kurallarının tamamen toplumlar tarafından şekil aldığını biliyoruz. Peki bunların evren açısından da bir geçerliliği var mıdır? Örneğin bir organizmayı öldürmek veya günümüz toplum kurallarının tersine hareket etmek kötü kabul edilebilir fakat büyük ölçüde bakıldığı zaman gerçekten ortada kötülük, iyilik kavramları var mıdır?
438 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
esat kudret
esat kudret
107K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

Bir yıldızın doğumu veya ölümü evren nazarında birdir ve aynı yasalara tabidir. Burada bir tercih yoktur. Devinim vardır...

Evren veya evrensel kavramını genellikle biz insanlar ve kendimizi merkeze koyma tercihinin bir ürünü olarak, söyleyeceklerimize en güçlü ve kapsayıcı dayanak olarak sunarız. Bunun en önemli kanıtı Evrensel insan hakları beyannamemiz… Evrenin küçücük bir köşesinde, küçücük bile denmeyecek dünyamızın, küçük varlıkları olan bizlerin nazarında…

Tüm Reklamları Kapat

Haliyle iyi- kötü, doğru -yanlış, güzel -çirkin, haklı -haksız ve benzeri kavramlarını evrene içkin ve genel geçer var sayarız. Oysa bunlar; sosyal bir varlık oluşumuzun temel argümanları ve hayatın kolaylaşması adına (bazen de zorlaştırıcı şekilde ) ortaklaştığımız değerler. Ötesi yok… Evrenin de umurunda olduğunu sanmıyorum.

Evrenin işleyişi yasalarladır duygularla değil. Doğal olarak evren ve evrene içkin, türümüzün veya (bilemeyiz) türümüze benzer, benzer evrimsel süreçlere tabi türlerin kendisi dışında kalanlar için bu kavramların bir karşılığı olduğu kanısında değilim.

Tüm Reklamları Kapat

Bildiğim kadarıyla evrensel ölçekte bu güne kadar ortaklaşılabilecek tek değer, bilimin işaret ettiği devimin yasasıdır. Ötesi var mıdır yok mudur yüzde yüz kesinlikle elbette bilemeyiz. Hatta bugün için evrenin işleyişine dair başkaca yasa olup olmadığını da…

Evren maddi temellidir. "Kim bilir belki ileride iyi ve kötü kavramına delalet edebilecek ve ondan doğrudan etkilenebilecek, evrenin bilmediğimiz yasaları da karşımıza çıkabilir." Ancak o güne kadar, iyiyi ve kötüyü ayırt etmekte temel aldığımız yasalar, maddi evrenimizi bir şekilde etkiliyor olsa da, fiziksel değil toplumsal yasalardır, oysa evren fiziksel bir olgudur.

Bir kara deliğin etrafındakini yutması, yakıtı tükenen bir yıldızın ölümü, bir meteorun dünyadaki yaşamı sonlandırması veya tersi; bing bang ile evrenin şekillenmesi, bir yıldızın doğumu ve meteorlar ile dünyamıza suyun ve dolayısı ile hayatın taşınması evren nazarında aynıdır. Devinim ve fiziksel yasaların işleyişi… Bunlara iyi ve kötü sıfatını, ancak kendimizi merkeze koyarak biz etiketleyebiliriz.

Kaynaklar

  1. Friedrich Engels. (2016). Doğanın Diyalektiği. Yayınevi: Yason Yayınları. sf: 356.
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Alperen Solmaz
Öğrenciyim

Öncelikle belirtmeliyim ki bu benim kişisel düşüncem olduğundan dolayı katılmayabilirsiniz fakat umarım yaralı bulursunuz.

Merhaba , ilk olarak sorduğunuz sorunun yüzlerce yıldır tartışılan bır konu olduğunu ve Aristoteles'ten tutunda Farabi'ye kadar uzanan pek çok kaynak ve görüşler vardır.

Tüm Reklamları Kapat

Baştan alalım ve iyinin veya kötünün ne demek olduğunu bir düşünelim.Benim açımdan ikisinin de tanımı yapılamaz. Eğer ben iyinin tanımına, birisine veya herhangi bir duruma fayda sağlayan bir hareket veya bir kişidir dersem şu şekilde de düşünebiliriz.

[1]Mesela şu şekilde düşünelim. Ben bir ebeveynim ve bir çocuğum var, birisi kaçırdı ve benden fidye istiyor. O parayı vererek çocuğuma tekrar kavuşabildim diyelim. Çocuğumu kaçıran kişi bunun çok iyi bir durum olduğunu düşünebilir. Fakat öte yandan babayı ele alırsak çocuğunun kaçırlıması ve elinden bolca para kaybetmesi onun için kötü bir durum olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Uçuk bir örnek olsa bile şu kanıya varabilir. İyi ve kötü durumdan duruma , kişiden kişiye değişebileceğinden dolayı iyi veya kötü gibi kavramlara varamayız.

Diyeceklerim bu kadar kendinizde iyi bakın, iyi günler.

Kaynaklar

  1. Mücella Can. (2020). Felsefi Ve Dini Dayanaklari Bakimindan Kant’ta Ahlakin Kaynaği Sorunu. the problem of morality, sf: 25. | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close