Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Iss'de ki bilim insanlarının nefes almasını sağlayan cihaz tam olarak ne yapıyor ve nasıl çalışıyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Uluslararası uzay istasyonu (ISS) içerisinde çalışan mürettebatın temel ihtiyacı olan solunabilir hava, içerisinde oksijen üretiminden, mürettebatın ürettiği karbondioksit, su buharı ve hatta idrarın toplanıp tekrar işlenmesine yarayan bir çok modülden oluşan ECLSS (Environmental Control and Life Support System) yani çevresel kontrol ve hayat destek sistemi sayesinde üretilmektedir. Oksijen üretimi suyun (H2O) elektroliz ile atomlarına ayrıştırılması ile sağlanır. Kullanılmayan hidrojen uzay boşluğuna atılmaktadır.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Reference Guide to the International Space Station Uluslararası uzay istasyonu kullanım kılavuzu
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Beynimizdeki empati bölgeleri öylesine antiktir ki, sıçanlarda da aynısı bulunur. Bu nedenle politikacıları bu az anlaşılmış hayvanlara benzetenlerin bir durup düşünmesi gerekir.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder