Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

İslamofobinin Avrupa'daki nedenleri nelerdir?

7,609 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

İslamofobi, oldukça yakın zamanlı bir olgu. 11 Eylül saldırıları ile ortaya çıktı. Tanım olarak kabaca, batı ülkelerinde İslam ülkelerine ve müslümanlara yönelik hissedilen korku demek. Nedeni de 11 Eylül saldırıları gibi çeşitli İslami temelli terör örgütlerinin şiddet içeren eylemlerde bulunması. İslam kültüründeki cihat öğretisi, Kur'an'daki İslamın yayılması talebi, müslüman olmayanların dost edinilmemesi yönündeki ayet ve diğer dinlerin mensuplarının zalim olarak görülmesi gibi yazılı buyruklar. Birçok yorumcuya göre bunlar, müslümanların dönem dönem diğer dinlere düşmanca yaklaşmasının temeli ve İslam'ın savaşçı bir din olduğu iddiası.

Sorunuzun cevabı aslında bu kadar. Daha ayrıntılı bilgi verilebilir ama başka bir soru sormanız lazım.

Tüm Reklamları Kapat

739 görüntülenme

Kaynaklar

 1. wikipedia. İslamofobi. (29 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 29 Mayıs 2021. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Sovyet Rusya'nın yıkılıp iki kutuplu Dünya modelinin değişmesiyle komünizm ile mücadelenin son bulması ve Nato'nun varoluş nedenini yitirmesiyle birlikte, Nato altında birleşmiş devletlerin yeni bir Gulyabani olarak aşırı Islamcıları hedefe koyması olarak yorumlanıyor. Bunu linkteki Yale üniversitesi'nden Prof. Saphiro'nun "Günümüzde güç ve politika" konulu ders notlarından da bulabilirsiniz.

Müslümanlar tam bir birlik içinde olmadığı ve Sovyet Rusya gibi bir hedef oluşturmadıkları için Islamofobi 11 Eylül olayları gibi terörist eylemler ve IŞID gibi toplulukların eylemleri üzerinden meşruiyet buluyor.

Avrupa'da özellikle Fransa'da çoğunlukla Kuzey Afrikalı müslüman ülkelerden, Almanya ve Isveç'te Afganistan, Pakistan gibi Müslüman ülkelerden göçedenlerin ve tabi ki Türk göçmenlerin de çok sayıda varolması ve bir entegrasyon probleminin eskiden beri süregelmesi, ayrıca IŞID gibi grupların Avrupa'da da faaliyet göstermesi sebebiyle Islamofobi de yayılacak zemin buluyor.

Tüm Reklamları Kapat

559 görüntülenme

Kaynaklar

 1. I. Shapiro. Tek Kutuplu Dünya'nı Arifesinde: Nato Ve Ab'nin Genişlemesi. (17 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 29 Mayıs 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close