Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Furkan -
Furkan -
3,571 UP
Üye
12

Islak saç ile rüzgarlı havaya çıkmak grip veya nezleye sebep olur mu?

Duş aldıktan sonra ıslak saç ile dışarı çıktığımızda sanki grip olmuş gibi hapşırmalar ve burun akıntıları görünüyor. Ancak saçlarımız kuruduğunda geçiyor. Eğer ki grip mikrobunu aldı isem, saçım kuruduğunda bu mikrop gitmez herhalde... Bunun sebebi nedir?
4,289 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap

Hayır, bu Türkiye'de yaygın bir şekilde inanılan saçma sapan sağlık mitlerinden biri sadece... Saçlarınızın ıslak olmasıyla hasta olmanız arasında hiçbir ilişki yok.[1] İster rüzgarlı, ister rüzgarsız, ister soğuk, ister sıcak havada saçlarınız ıslakken dışarı çıkabilirsiniz; bu sizi hasta edemez.

Rüzgarlı havalarsa, burnunuzdaki mukus tabakasının kurumasına neden olarak bu bölgedeki bağışıklığınızı biraz düşürebilir ve bu da (eğer halihazırda burnunuzda virüs ve bakteriler varsa - ki çoğu zaman var) virüs ve bakterilerin sayısının artmasını kolaylaştırabilir.[2] Ama bu da insanların sandığından çok ama çok küçük bir etki.

Tüm Reklamları Kapat

İşin aslı, birçok kişi saçları ıslakken dışarı çıktığında (ki bu, korku nedeniyle tahminen epey az oluyor) hasta olup olmadığının çetelesini tutmuyor. Aslında tutsalar, ıslak saçla rüzgarlı havada dışarı çıkmak ile sonraki (mesela) 3 gün içinde hasta olmaları arasında hiçbir ilişki olmadığını görecekler.

Daha ziyade olan şu: İnsanlar ara sıra, normal şekilde hasta oluyorlar. Sonrasında neden hastalandıklarını sorgulayıp, bazen gerçek nedenlerle bazense tamamen hatalı hatırlama dolayısıyla "geçenlerde saçları ıslakken rüzgarlı havada dışarı çıktıklarını" hatırlıyorlar. Bu da zihinlerindeki bu sahte ilişkilendirmeyi güçlendiriyor. Halbuki o 3-5 gün içinde savunma sistemlerini zayıflatacak birçok şey yaptılar: alkol içtiler, tütün ürünleri tükettiler, stresli günler yaşadılar, kötü beslendiler, yeterince uyumadılar, temiz hava almadılar, hasta insanlarla (fark etmeden bile olsa) temas ettiler ve daha nicesi...

Özetle: Absürt derecede olmadığı sürece sıcaklık değişimlerinin hastalığa yakalanmanız üzerinde anlamlı hiçbir etkisi yok. Nem değişimleriyse (çok kuru veya çok nemli havalarsa) vücudunuza virüs/bakteri girişini bir miktar kolaylaştırabilir. Ama bu durumda bile sizi hasta eden nem olmayacak, yine virüsler ve bakteriler olacak; dolayısıyla konu, tamamen bağışıklık sisteminizin sağlamlığı/sağlığı ile ilgili olacak, sıcaklık veya nem ile ilgili değil.

245 görüntülenme

Kaynaklar

 1. M. D. C. Dargel. Can Wet Hair Make You Sick?. (20 Eylül 2022). Alındığı Tarih: 18 Kasım 2022. Alındığı Yer: Mayo Clinic Health System | Arşiv Bağlantısı
 2. Cleveland Clinic. Can A Weather Change Make You Sick?. (7 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 18 Kasım 2022. Alındığı Yer: Cleveland Clinic | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
32
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close