Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Islak gözlerle uzanıp gözlerimizi hafifçe kısarak tavandaki lambaya baktığımızda tıpkı mikroskopta incelediğimiz görüntülere benzer hareketli yapılar görürüz. Bunun sebebi nedir?

Teşekkürler.

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Türkçede yüzer noktalar denir ingilizce de ise floaters anlamına gelir genellikle parlak yüzeylere baktığımızda gözükürler.İnsanlarda zaman zaman gözün önünde beliren bu cisimcikler binaen vitröz sıvısının opaklaşmasından (aynı zamanda retinalbozukluk ve retina yırtılması, hasar alması gibi sebeplerinden ötürü de) meydana gelir, bundan dolayıdır ki bu cisimciklerin olgusu çocuklarda deneyimlenmez lâkin çocukların vitröz sıvıları şeffaftır. Fosfen'le benzerlik gösterir ancak ayrı ele alınırlar. Ortamdan (fotoresöptör hücreleri uyarmak amacıyla) göze gelen ışık, bu yapılara çarpar ve retina üzerinde bu yapıların "gölgelerinin" oluşmasına sebep olur, oluşan bu gölgeler de göz önünde birtakım cisimcikler oluşturur.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. https://www.webmd.com/eye-health/benign-eye-floaters#1
  2. https://www.youtube.com/watch?v=jEaETRlZ4mo&t=49s evrim ağacının güzel vidolarından biri daha fazla bilgi veriyor
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yaşayan herkes ölür. Ancak her ölen yaşamamıştır.”
Dhaggi Ramanashi
Geri Bildirim Gönder