Puan Ver
0
Puan Ver

Işınlanma bir gün mümkün olabilir mi? Olursa ışık hızıyla bağlantısı ne olur?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap
Bilim adamları şu anki bilgilerle ışınlanmanin mümkün olamayacağını düşümüyorlar çünkü ışınlanma için sahip olduğun atomların konumunu ve hızını aynı anda bilmemiz gerekmektedir ve bu  Heisenberg Belirsizlik ilkesi doğrultusunda imkansızdır.Klasikleşmiş basit bir örnek vericek olursam:Bir mikroskop altında elektronun gözlemlediğini düşünün.Elektronu gözlemlemek için üzerine ışık düşürmek zorundayız.Ancak bu ışık elektronun hızını değiştirir.Bu ilkeden dolayı ışınlanma şimdilik imkansızdır ve bir diğer elden eğer mümkün olurda bir insan üzerindeki bütün atomları ışınlamak için dünya üzerindeki kullanılan bütün elektirik enerjisinden daha fazla bir enerjiye ihtiyaç olunacağı düşünülüyor.
Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Heisenberg Belirsizlik İlkesi Atomun konumunun ve hızını neden aynı anda saptayamayacağımızın daha detaylı ve basit açıklaması
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Fikrimi çalmış olmaları umrumda değil. Umrumda olan, kendilerine ait hiçbir fikirlerinin olmaması.”
Nikola Tesla
Geri Bildirim Gönder