Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hyper Flow
Hyper Flow
1,814 UP
Üye
5

Işıktan hızlı gidersek geçmişi gözlemleyebilir miyiz?

Işığın başka gezegenlere belli bir süre içerisinde gittiğini (Misal Güneş ışınlarının 8dk' da Dünyaya ulaşması) ve bizi şuan ki halimizde göremediklerini biliyoruz. Peki ışıktan hızlı gidersek yani ışıktan önce bir gezegene ulaşıp elimizde süper donanımlı bir teleskop ile dünyaya bakarsak en azından dünyanın dış görünüşünü gözlemleyebilir miyiz?
207 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Serhat N.
Fizik ve mühendislik biliyorum.

Evet, ışıkta diğer her "parçacık" gibi en fazla ışık hızında gidebilir, daha doğrusu ışık hızı dediğimiz şey doğrudan ışıkla ilgili değildir, evrendeki ulaşılabilecek en yüksek hızdır (bkz: dolanıklık) yani kütlesiz cisimlerin gitmek zorunda olduğu hızdır ışıkta "kütlesiz" olduğu için (bkz: ışığın kütlesi var mıdır?) Bu hızda gitmek zorundadır doğrusu bildiğimiz kadarıyla ışık hızında hızlı gidemezsiniz ama diyelim ki gittiniz bu durumda ışık ile siz dünyadan aynı anda çıktığınız için ve siz ışıktan daha hızlı gittiğiniz için diğer bir gezegene daha erken varmış olacaksınız ve siz geldiğinizde ışığı bir miktar bekleyeceksiniz ve o daha sonradan gelmiş olacak. Peki ışık sizden önce çıktıysa? Bu zamada da siz ışığa ulaşacaksınız ve daha sonra da onu geçip gezene daha önce varacaksınız yani kısaca sizden önce çıkan bir ışığı geçmiş olacaksınız ve böylece; örneğin 5.000 yıl önceki ışığı geçip başka bir gezegende onu bekleyeceksiniz ve bir miktar sonra da görmüş olacaksınız yani evet, geçmişi gözlemleyebileceksiniz. (Not: aslında ışığı sapandan fırlatılmış bir parçacık veya bir bilye gibi düşünürseniz soruyu zaten kendiniz kolaylıkla çözmüş olacaksınız ve ışık söz konusuysa bu tür problemlerde genelde bu şekilde düşünmenizde bir problem yoktur).

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yusuf Cengiz
Yusuf Cengiz
25K UP
Öğrenci

Hayır geçmişi göremezsin. Ama zaman senin için daha yavaş akar dünyadan yaşça büyük olarak ayrıldığın akranindan daha küçük olarak geri donersin bide ışıktan daha hızlı gittigin için aşınmaya başlarsın veya parçacıklara donusursun

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close