Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Işık ve boya renkleri arasındaki farklar nelerdir ?

hiçbir zaman anlaymadığım bir soru :/
960 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Erdem Erbilen
Teknik egitim fakültesi mezunuyum

Renk dediğimiz ışığın farklı frekansı, farklı dalga boyudur. Mesela insan gözü ortalama 400-700nm arası dalga boyundakı ışığı görebilir. Güneş ışığı tüm dalga boylarını içeren bir ışık türüdür ve biz bunu prizmadan geçirirsek içeriğindeki renkleri ayrıştırabiliriz. Mesela yağmurdan sonra çıkan gökkuşağı buna bir örnektir. Su damlacığı mercek vazifesi görerek güneş ışığını kırarak gök kuşağını ortaya çıkarır. Ayrıca gözümüzün görmediği frekanstaki ışığı daha doğrusu elektromanyetik tayfı yok sayamayız. Mesela kızılötesi bir uzaktan kumandayı telefonun kamerasına doğrulttuğumuzda aslında çıplak gözümüzle göremesek de tuşa basılınca bir ışık saçıldığını anlayabiliriz. Aynı durum spectrumdaki tüm tayflar için geçerlidir. Xray ışınları, radyo dalgaları, ses, mikrodalga hep farklı frekans veya dalga boyundaki elektromanyetik tayflardır. Bunların bir kısmını duyu organlarımızla sezeriz kimisi dışında kalır.

Renge geri dönersek zaten renk cisimlerden geri yansıyan ışıktır. Cisimler kaynaktan gelen ışığın bazısını soğurur, bazısını geri yansıtır. Geri yanşıyan ışınlar hangi frekanstakiler ise, onların karışımı hangi rengi oluşturuyor ise onu görürüz. Boya tek başına rengi oluşturmaz yani. Mesela yazın beyaz, kışın siyah giyinme ihtiyacı bu yüzdendir. Beyaz tüm renklerin karışımı yani biz cismi beyaz görüyorsak kaynaktan gelen tüm ışığı yansıtıyor, siyah görüyorsak tüm ışık cisim tarafından soğuruluyor demektir.

Işık kaynağına gelince örneğin güneş ışığı tüm renkleri içeren bir kaynak demiştik, floresan gibi beyaz ışık kaynakları da nispeten tüm renkleri ihtiva eder. Mavi ışık saçan bir led mavınin frekanslarındaki ışığı uretir. Örnek olarak tamamen izole edilmiş bir odayı herhangi bir renge boyayalım. Işık kaynağı olarak sadece tüm renkleri ihtiva eden güneş ışığı veya gerçek beyaz ışık içeren bir aydınlatıcı ile gerçek rengini görebiliriz. Bu odayı sadece mavi veya kırmızı veya mor vs iceren kaynakla aydınlatırsak gerçek rengi yerine farklı renklerde hatta siyah bile görebiliriz. Mesela kırmızı renkli bir boya diğer renkteki tayfları soğurup kırmızı tayfını geri yansıttığından kırmızı olarak görüyorsak hiç kırmızı ışık tayfı içermeyen bir ışık kaynağı ile biz bu rengi siyah görürüz.

Tüm Reklamları Kapat

252 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close