Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Işık kütlesiz ise karadeliklerin olay ufkundan neden kaçamıyor?

Yoksa fotonların teknolojik imkanın henüz ölçemediği kadar küçük kütleleri mi var? Kütlesiz parçacıkların karadeliklerin kütleçekim alanına yakalanmaları kütle çekim kanununa aykırı değil mi?
292 görüntülenme
Işık kütlesiz ise karadeliklerin olay ufkundan neden kaçamıyor?
Işık kütlesiz ise karadeliklerin olay ufkundan neden kaçamıyor?
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Sadık Berk Evren
Liseli bir astronomi meraklısı, bilim araştırmacısı

Kütleçekim kuvveti, iki kütleli cismin birbirini çekmesinden ibaret değildir. Newton fiziğinin aksine Einstein'in Genel Görelilik Teorisi'ne göre kütleçekim, uzay-zaman dokusunun bükülmesiyle ilgilidir. Işık da bükülen uzay-zaman dokusunu takip etmek zorundadır.

Örneğin aşağıdaki fotoğraftaki galaksinin etrafında oluşan ışık halkası, arka tarafında yer alan güçlü bir ışık kaynağından gelen ışınların galaksinin kütlesi etkisi altında bükülerek bir halka gibi görünmesinden dolayı oluşmaktadır. Bu olaya kütleçekimsel merceklenme adı verilir.

Tüm Reklamları Kapat

LRG 3-757 isimli galaksi, kütleçekimsel merceklenme etkisini harika bir şekilde göstermektedir. Fotoğraf, Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilmiştir.
LRG 3-757 isimli galaksi, kütleçekimsel merceklenme etkisini harika bir şekilde göstermektedir. Fotoğraf, Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilmiştir.
NASA

Kütleçekimsel merceklenmenin bize sağladığı bazı faydalar da vardır! Örneğin bir süper küme, arkasından gelen ışığı dev bir mercek gibi davranarak bize doğru odaklayacaktır. Yani, her süper küme aslında yüz milyonlarca ışık yılı çapında bir mercektir. Bu, insan aklının veya teknolojinin yapabileceğinden çok daha muazzam bir teleskop işlevi görür. Bizden onlarca milyar ışık yılı uzaktaki galaksilerin çok soluk ışıkları dev süper kümelerin etkisiyle kırınıma uğrayarak bize odaklanıyor ve dikkatlice baktığımızda bu çok uzak galaksileri “biraz deforme olsalar da” görebiliyoruz.[1]

Uzaktaki bir gökcisminin ışığı, galaksi kümeleri gibi dev kütleli cisimlerden dolayı bükülür ve kütleçekimsel merceklenme oluşur.
Uzaktaki bir gökcisminin ışığı, galaksi kümeleri gibi dev kütleli cisimlerden dolayı bükülür ve kütleçekimsel merceklenme oluşur.

Kaynaklar

 1. Z.Emecan. Kütle Çekim Mercek Etkisi Ve Eğri Uzay - Kozmik Anafor. (22 Ekim 2018). Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
b polat
b polat
320K UP
Bilim Meraklısı

Işık kütle çekiminden dolaylı yoldan etkilenir. Çünkü uzaydaki kara delik gibi kütlesi devasa olan nesneler bulundukları uzay-zamanı büker. Kara deliğe giden ışığın gittiği yolun kendisi eğik olduğu için için kütle çekiminden etkileniyormuş gibi görünür. Kara deliğin içine giren ışık geri çıkabileceği bir yol yoktur çünkü gidebileceği tüm yollar kara deliğin içine doğrudur[1]

Kaynaklar

 1. Socratic.org. Why Light Can't Escape From A Blackhole If They Have No Mass? | Socratic. Alındığı Yer: Socratic.org | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mehmet Öz
Mehmet Öz
7K UP
Fiziğe ilgim var
Orijinal Soru: Işık kütlesiz ise karadeliklerin olay ufkundan neden kaçamıyor?

Merhaba,

Einstein’ın görelilik teorisine göre; Newton’un iddia ettiğinin aksine, çekim kuvveti olarak adlandırılan yerçekimi/kütleçekim(gravity), aslında bir çekim kuvveti değildir. Newton’a göre kütlesi olan iki cisim birbirini çeker. Mesela boşlukta düz bir rotada, sabit hızda ilerleyen bir top, dünyanın kütle çekim kuvvetinden dolayı dünyaya doğru parabolik olarak eğrilir. Görelilik teorisi ise topun bu parabolik eğilmesinin, dünyanın kütlesinin uzay-zamanı “büktüğünden” eğriliğin kendisini ortaya çıkarmasından kaynaklandığını söyler. Yani ışığın kara delik tarafından soğurulması, fotonun kütle ya da enerjisinden kaynaklanmıyor. Kara deliğin de kütleli objeler gibi uzay-zamanı bozup adeta bir çukur oluşturup fotonun takip ettiği rotayı/yörüngeyi eğermişçesine değiştirmesinden kaynaklanıyor. Umarım yanlışsız anlatabilmişimdir.Kaynaktaki videoları izlemeni öneririm. E=mc^2 formülünün, momentumlu objeler için kullanılan devamı da var(+pc^2…)

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Gabe Perez-Giz. What Does Gravity Do To Light?. Alındığı Tarih: 2 Kasım 2022. Alındığı Yer: Scientific American | Arşiv Bağlantısı
 2. Dan Burns. Gravity Visualized. Alındığı Tarih: 2 Kasım 2022. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close