Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Işık için kullanılan ana renkler neden boyalar için kullanılan ara renklerden oluşur?

Işığın ana renkleri kırmızı, mavi ve yeşil iken boyanın ana renkleri neden sarı, magneta ve cyandır?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Renklerin ışık kaynaklı olmasıyla boya - pigment boyası olmaları herşeyi değiştiriyor. Işık renkleriyle pigment renkleri özdeşi değildir. Işık renkleri birleştikçe beyaza kayar hepsi birleşince beyazı oluştururlar. Pigment renkleri ise karıştırıldıkça koyulaşırlar. Renk, ışığın bir dalga boyunu daha çok yansıtmasıyla ilgili bir durum olmasından dolayı, pigment - boya renkler, ışığın yansıttığı dalga boyu üzerinden algılanır. Işık kaynaklı renkler ise, yansımaya gerek duyulmayan ışık kaynaklarıdır. Ayrıca ışığın yansımasına ihtiyaç duyulmaz renk algısı için.

Boya renklerini palette karıştırdıkça koyuya kaymasına rağmen, daire bir kağıda basılmış 7 rengi hızla çevirdiğinizde beyazı görürüz. İkisi de pigment renk olmasına rağmen, birinde pigmentler karıştı, ikincisinde YANSIYAN RENKler yani ışık renkler karıştı.

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Kaynak

Ana renklerin karışımı neticesinde ortaya çıkan renklerdir aslında ara renkler. Bildiğiniz üzere güneş ışığını cam prizmadan geçiren Isac Newton 6 tane renge ulaşmıştır. Bu renkler:

kırmızı

turuncu

sarı

yeşil

mavi

mor

bu renklerin gökkuşağını oluşturan renkler olduğu aşikardır. Peki ama gökkuşağında 7 tane renk olması gereklidir. Newton ise 6 rengi dalga boylarına göre bir dairenin kenarlarına yerleştirip çark şeklini verdikten sonra çarkını çevirir ve sadece beyaz rengi yani güneş ışığının rengi olduğunu tespit eder.

Ayrıca ana renklerin birleşimi:

kırmızı+yeşil=sarı

mavi+yeşil=cyan

kırmızı+magenta=mavi

renklerini oluşturur.

Özetle ve tekrarla belirtmek gerekirse ana renklerin birleşimi neticesinde ara renkler ortaya çıkar. 3 ana rengin birleşimi beyaz yani güneş ışığının rengini belirtirken, 3 ara rengin birleşimi ise ışığın soğururması anlamına gelen siyah yani yokluğu ortaya çıkartır.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Kaynak newton'un renk çarkı ile desteklenen renk teorimi diyebiliriz
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, bizler daha insan olmayı bile hak etmemişken bizleri tanrı kılmıştır.”
Jean Rostand