Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Işık hızının yarısı ile ilerleyen trenin içinde aynı yönde ışık hızının yarısı hızda koşan biri dışarıdaki sabit gözlemciye göre ne hızda gitmektedir?

Evetse trenin içinde koşan bu kişiye göre tren, her saniye ışık hızının yarısında bir hızla mı, yoksa ışık hızı herkese eşit olduğu için, her saniye ışık hızı kadar mı geride kalmaktadır? Aslında trene göre sadece 150.000 m/s daha fazla hızla koşan insan sonsuz enerji kullanması gerekmeden, kütleli olduğu halde ışık hızına mı çıkmış oldu?
126 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Mutlu Çatık
Mutlu Çatık 1. Nesil Yazar

Öncelikle, ışık saniyede 299.792.458 metre yol alır. Biz kolaylık olsun diye sayıya "300 milyon metre" ya da "300 bin kilometre" diyelim.

İlk olarak; dışarıdaki gözlemciye göre, trenin hızını hesaplayalım:

Bu Reklamı Kapat

Kullanacağımız formül şu:

Görelilik formülü.
Görelilik formülü.
Bilgeyik

Burada formülde asıl önemli olan payda kısmıdır, bu yüzden paydayı hesaplarsak:

Bu Reklamı Kapat

Tren, ışık hızının yarısı hızında gidiyorsa; v = 150.000 km/s ise v2 = 22.500.000.000 olur.

Işık hızı, sabittir ve c = 300.000 km/s ise c2 = 90.000.000.000 olur.

(v ve c değerlerinin karelerini almamızın sebebi formülden dolayıdır.)

Şimdi;

Karekök (1 - 22.500.000.000/90.000.000.000) = Karekök (1 - 0,25) = Karekök 0,75 = 0,866025 (paydadaki değer).

Işık hızı = 300.000 km/s ise bu hızın yarısı 150.000 km/s olur. Işık hızının yarısı hızında giden trenin içinde ışık hızının yarısı hızında giden birisinin hızı da; tren ile ışık hızı arasındaki hız farkının yarısı kadarı eklenerek bulunur (ki tren içerideki gözlemciye göre hareketsizdir). 150.000 km/s hızın yarısı 75.000 km/s olur ve bu sayıyı da trenin hızına eklemeliyiz (çünkü dışarıdaki gözlemciye göre tren hareket halindedir, hem de ışık hızının yarısı kadar hızla hareket halindedir!). Bu durumda dışarıdaki gözlemciye göre; trenin içinde koşan kişinin hızı; 150.000 km/s + 75.000 km/s = 225.000 km/s olur.

Şimdi de aynı formülü kullanarak trenin içinde koşan kişinin, dışarıdaki gözlemciye göre hızını hesaplayalım:

Tren, ışık hızının yarısı hızında gidiyorsa; v = 150.000 km/s ise v2 = 22.500.000.000 olur.

Bu Reklamı Kapat

Trenin içindeki gözlemci de trene göre ışık hızının yarısı hızında gidiyorsa; v = 150.000 km/s + 75.000 km/s = 225.000 km/s ise v2 = 50.625.000.000 olur (bu kez v değeri olarak bunu kullanacağız çünkü trenin içinde koşan kişinin hızına, trenin hızı da eklendi!)

Işık hızı, sabittir ve c = 300.000 km/s ise c2 = 90.000.000.000 olur.

(v ve c değerlerinin karelerini almamızın sebebi formülden dolayıdır.)

Şimdi;

Bu Reklamı Kapat

Karekök (1 - 50.625.000.000/90.000.000.000) = Karekök (1 - 0,5625) = Karekök 0,4375 = 0,661438 (paydadaki değer).

Görüldüğü üzere; trenin hızındaki değer: 0,866025 olarak,

trenin içinde koşan kişinin hızındaki değer: 0,661438 olarak bulundu. Bu değer, 0'a yaklaştıkça cisim de ışık hızına yaklaşır. En nihayetinde 0 olunca cisim ışık hızında gitmiş olur. Sonuçta;

Trenin hızı = 150.000 km/s (trenin dışındaki gözlemciye göre)

Bu Reklamı Kapat

Trenin hızı = 0 (trenin içindeki gözlemciye göre)

Trenin içinde koşan kişinin hızı = 225.000 km/s (trenin dışındaki gözlemciye göre)

Trenin içinde koşan kişinin hızı = 150.000 km/s (trenin içindeki gözlemciye göre) olur.

Görüldüğü gibi; rölativistik hızlarda gözlemciye ve gözlenene göre her hız farklıdır! Umarım yardımcı olabilmişimdir.

151 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Gözde Tutku Doğru. Rölativite Ve Işık Hızı. (20 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2021. Alındığı Yer: Bilgeyik | Arşiv Bağlantısı
4
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et