Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Işık hızının yarısı ile ilerleyen trenin içinde aynı yönde ışık hızının yarısı hızda koşan biri dışarıdaki sabit gözlemciye göre ne hızda gitmektedir?

Evetse trenin içinde koşan bu kişiye göre tren, her saniye ışık hızının yarısında bir hızla mı, yoksa ışık hızı herkese eşit olduğu için, her saniye ışık hızı kadar mı geride kalmaktadır? Aslında trene göre sadece 150.000 m/s daha fazla hızla koşan insan sonsuz enerji kullanması gerekmeden, kütleli olduğu halde ışık hızına mı çıkmış oldu?
496 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Mutlu Çatık
Mutlu Çatık
32K UP
1. Nesil Yazar

Öncelikle, ışık saniyede 299.792.458 metre yol alır. Biz kolaylık olsun diye sayıya "300 milyon metre" ya da "300 bin kilometre" diyelim.

İlk olarak; dışarıdaki gözlemciye göre, trenin hızını hesaplayalım:

Tüm Reklamları Kapat

Kullanacağımız formül şu:

Görelilik formülü.
Görelilik formülü.
Bilgeyik

Burada formülde asıl önemli olan payda kısmıdır, bu yüzden paydayı hesaplarsak:

Tüm Reklamları Kapat

Tren, ışık hızının yarısı hızında gidiyorsa; v = 150.000 km/s ise v2 = 22.500.000.000 olur.

Işık hızı, sabittir ve c = 300.000 km/s ise c2 = 90.000.000.000 olur.

(v ve c değerlerinin karelerini almamızın sebebi formülden dolayıdır.)

Şimdi;

Karekök (1 - 22.500.000.000/90.000.000.000) = Karekök (1 - 0,25) = Karekök 0,75 = 0,866025 (paydadaki değer).

Işık hızı = 300.000 km/s ise bu hızın yarısı 150.000 km/s olur. Işık hızının yarısı hızında giden trenin içinde ışık hızının yarısı hızında giden birisinin hızı da; tren ile ışık hızı arasındaki hız farkının yarısı kadarı eklenerek bulunur (ki tren içerideki gözlemciye göre hareketsizdir). 150.000 km/s hızın yarısı 75.000 km/s olur ve bu sayıyı da trenin hızına eklemeliyiz (çünkü dışarıdaki gözlemciye göre tren hareket halindedir, hem de ışık hızının yarısı kadar hızla hareket halindedir!). Bu durumda dışarıdaki gözlemciye göre; trenin içinde koşan kişinin hızı; 150.000 km/s + 75.000 km/s = 225.000 km/s olur.

Şimdi de aynı formülü kullanarak trenin içinde koşan kişinin, dışarıdaki gözlemciye göre hızını hesaplayalım:

Tren, ışık hızının yarısı hızında gidiyorsa; v = 150.000 km/s ise v2 = 22.500.000.000 olur.

Tüm Reklamları Kapat

Trenin içindeki gözlemci de trene göre ışık hızının yarısı hızında gidiyorsa; v = 150.000 km/s + 75.000 km/s = 225.000 km/s ise v2 = 50.625.000.000 olur (bu kez v değeri olarak bunu kullanacağız çünkü trenin içinde koşan kişinin hızına, trenin hızı da eklendi!)

Işık hızı, sabittir ve c = 300.000 km/s ise c2 = 90.000.000.000 olur.

(v ve c değerlerinin karelerini almamızın sebebi formülden dolayıdır.)

Şimdi;

Tüm Reklamları Kapat

Karekök (1 - 50.625.000.000/90.000.000.000) = Karekök (1 - 0,5625) = Karekök 0,4375 = 0,661438 (paydadaki değer).

Görüldüğü üzere; trenin hızındaki değer: 0,866025 olarak,

trenin içinde koşan kişinin hızındaki değer: 0,661438 olarak bulundu. Bu değer, 0'a yaklaştıkça cisim de ışık hızına yaklaşır. En nihayetinde 0 olunca cisim ışık hızında gitmiş olur. Sonuçta;

Trenin hızı = 150.000 km/s (trenin dışındaki gözlemciye göre)

Tüm Reklamları Kapat

Trenin hızı = 0 (trenin içindeki gözlemciye göre)

Trenin içinde koşan kişinin hızı = 225.000 km/s (trenin dışındaki gözlemciye göre)

Trenin içinde koşan kişinin hızı = 150.000 km/s (trenin içindeki gözlemciye göre) olur.

Görüldüğü gibi; rölativistik hızlarda gözlemciye ve gözlenene göre her hız farklıdır! Umarım yardımcı olabilmişimdir.

168 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Gözde Tutku Doğru. Rölativite Ve Işık Hızı. (20 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2021. Alındığı Yer: Bilgeyik | Arşiv Bağlantısı
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Mars'ta, Dünya'dan Bile Daha Yaşanabilir Yerler Olabilir mi?
Mars'ta, Dünya'dan Bile Daha Yaşanabilir Yerler Olabilir mi?
Depremler Sırasında Gökyüzünde Neden Işık Oluşur? | Deprem Işıkları!
Depremler Sırasında Gökyüzünde Neden Işık Oluşur? | Deprem Işıkları!
Karanlık Madde: Evrenin Yarısından Fazlası Nasıl
Karanlık Madde: Evrenin Yarısından Fazlası Nasıl "Görünmez" Olabilir?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close