Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Işık hızının mutlak olduğu söyleniyor... katı, sıvı ve gaz ortamdaki hızı farklı değil mi ?

Diğer bir soruda diyelim ki x kişisi A noktasından B noktasına saniyede 100000 km hızla gidiyor. Işık, x kişisinin yanından geçerken gözlemci ışık hızını 200000 km/sn olarak mı yoksa 300000 km/sn olarak mı görür?
3,536 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Mr Mir
Mr Mir
5K UP
Sadece Araştırmacı

Işığın mutlak hızda olmasını şu örnekle size açıklayayım:

Siz ve bir arkadaşınız elinizde ışık kaynaklarıyla bir deney yapmak istediniz. Işık kaynakları ve bulunacağınız ortamı özdeş kabul edelim. Arkadaşınız bir arabayla saatte 120 km ile gidiyor siz ise duran bir sandelyede oturuyorsunuz. İkiniz de aynı anda ışık kaynaklarınızı açtınız. Bu durumda doğal olarak arkadaşımızın ışık kaynağından çıkan ışığın hızını ışık hızı + 120km/h diye düşünüp arakdaşınız elindeki ışık kaynağından çıkan ışığın daha hızlı olduğunu düşünebiliriz ama hayır olay asla böyle gerçekleşmez. Işığın hızı mutlaktır istersen 400km/h ile git ışığın hızı hep aynı olur yani mutlaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Şimdi gelelim senin soruna ışık hızının mutlak olması demek farklı yoğunlukta maddelerde de hep aynı gidecek anlamı taşımaz çünkü ışığı bir tanecik olarak ele alırsak , yoğunluk arttıkça karşılaşacağı direnç artar ve hızı düşebilir. Dalga olarak ele alırsak da aynı elektromanyetik dalgalar gibi davranır ve havadan suya geçince kırılır ve böylelikle hızı azalır.

Umarım anlatabilmişimdir ama eğer hala soru işaretleri varsa kaynakta belirttiğim videoyu izlemeni öneririm tam bu soru için hazırlanmış bir video.

855 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Video. (15 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 15 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Mehmet Türk
Mehmet Türk
38K UP
Akademisyen

Işık hızı her ortamda sabittir. Ancka içinden geçtiği ortamın molekülleri ile etkileştiği için soğurulup yeniden yayınlanması söz konusudur. Bu yüzden genelde şiddetinde düşüş olur. Bu soğruma ve yeniden yayınlanma sırasında gecikmeler olur. Bu soğurulup yeniden yayınlanma süresi ve sıklığı cismin taneciklerinin yoğunluğuna ve özelliklerine göre değişir. Bu nedenle ışığın ortalama hzıı değişmiş olur ancak ışığın ani hızı hep aynıdır. Ortalama hız, ilk ve son konum arası uzaklık ile zamanın oranı olduğundan, bu gecikmeleri de hesaba katar. Şöyle düşünün: Düz bir yola çıktınız. Aaracınızın hız ibresi hep aynı değeri gösterse de arada durup benzin aldınız. Ancak varış yerinize gittiğinizde o gecikmeye göre hızınızı hesaplarsanız o hız göstergesindeki hzıdan düşük çıkar.

520 görüntülenme
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Devrim Deniz Baysülen
Nefes almayı seven biri

Işık hızı her ortamda sabit midir ? Kısa cevap evet .Detaylandırmak gerekirse ışık her ortamda sabit hızla gider ama biz onu,içinden geçtiği  yol uzatıldığı zaman daha yavaş gidiyormuş gibi görürüz.Örneğin su buharını düşünelim.Su buharının tanecikler arasındaki boşluğu oldukça fazladır. Bu yüzden ışık su buharının içinden geçerken suya göre daha hızlıymış gibi algılayabiliriz. Ne yazık ki algılarımız bizi bu durumda aldatır.Bu,ışığın gittiği mesafe ile alakalıdır.Oldukça basit anlatım umarım anlaşılmıştır.

434 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Yetersiz Kaynak. (14 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 14 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close