Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

ışık hızını böyle bir yöntemde geçmiş olmak mümkün müdür?

merhabalar aklıma bir soru takıldı elimizde 2 tane roket olduğunu varsayalım.Bu roketler %75 ışık hızında gidebiliyorlar. ikisinide zıt kutuplara doğru fırlatıp birinin üstüne oturursak diğer rokete baktığımızda o roketin ışık hızının 1,5 katına ulaştığını görürüz. Bildiğime göre ışık hızına ulaştığımızda zaman durur. benim sorum biz diğer rokete
316 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Doğaç Çağdaş Çelebi
Fizik okumak isteyen birisi

Hayır mümkün değil.

Öncelikle ışık göreceli değildir. Zaten Eınsteın'ın Özel Görelilik Kuramı da bunu açıklar.

Örneğin Biz 100km/sa hızla ilerlerken yanımızdan da 100km/sa hız ile araba geçiyorsa yandaki araba bize göre hareketsizdir.

Tüm Reklamları Kapat

Ama ışık işin içine girdiğinde işler değişiyor. 100km/sa hız ile giden arabanın farını açtığımızda ışığın hızı 300 100 km/sa olmaz. Yine 300000 km/sa dır.

Nedeni ise aslında formülü yanlış bilmemizden kaynaklanıyor yoksa ışık ile arabanın bi farkı yok Newton fiziğinde 100km/sa hızla giden arabadan 5km/sa hızla attığımız top 105km/sa olur basitçe birbirine ekleriz ama aslında formül "u=v+w / (1+v.w/c2)". Formülde u=yere göre hız, v=arabanın hızı, w=arabaya göre topun hızı, c ise ışık hızıdır. Hızlar yavaş olduğunda formül "u=v+w" olarak basitleştirilir.

Hesaplama sitesinden kendin hesaplayarak daha rahat anlayabilirsin.[1]

Formülde dediğin gibi %75 ışık hızı yaparsak oluşan bağıl hız ışık hızından bile yavaş oluyor(%96c)

Kısacası bağıl dâhi olsa ışık hızı aşılamaz.

Kaynaklar

 1. Omnı Calculator. Bağıl Hız Hesaplama. Alındığı Tarih: 10 Mart 2023. Alındığı Yer: Omnı Calculator | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Can Can
Can Can
6K UP
Bilim Kurgu Okuruyum

Sorunuzdaki sıkıntı şu hızı ölçme yönteminizi değiştirip, mutlak hızın değişmesini bekleyemezsiniz.[1]

Yani paralel iki rayda 100km/ saat ile birbirine yaklaşan iki tren, a ve b trenleri diyelim. A nın B ye yaklaşma hızı 100km/saatten çoktur ama bu A treninin mutlak hızını değiştirmez.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. dogukan yilmaz. Eodev.com. Alındığı Tarih: 9 Mart 2023. Alındığı Yer: eodev com | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close