Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Işık hızını biliyoruz fakat ışığın kat ettiği yol neden değişken? Işığın ömrü mü var?

Soru biraz karmaşık fakat örnekle anlatmaya çalışayım. Ufak eski tip bir lazer ışığının ulaştığı yer çok fazla değilken yeni nesil bir lazer ışığının neden ulaştığı yer çok daha uzak. ışığın saniyede aldığı hız aynı iken neden biri diğerinin gittiği yerlere kadar ulaşamıyor?
428 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Chev Chelios
Chev Chelios
70K UP
Bilimsever

Işık hızı sabittir ve etkisiz alanlarda 299,792 km/s olarak ölçülür. Ancak, ışık yolunu katetmede engeller bulunabilir veya farklı ortamlarda ışığın hızı değişebilir. Örneğin, ışık su veya cam gibi malzemelerde daha yavaş hareket eder.

Ayrıca, lazer ışıklarının ulaştığı yer arasındaki farklılıklar, lazer cihazlarının yapısı ve gücü ile ilgilidir. Eski tip laser cihazları daha düşük güçte ve daha az odaklıyken, modern laser cihazları daha yüksek güçte ve daha iyi odaklanmıştır. Bu, modern lazer cihazlarının daha uzun mesafeleri katetebildiği anlamına gelir.

Tüm Reklamları Kapat

Işık ölmez, ancak yavaş yavaş kaybettiği enerjisi nedeniyle zamanla zayıflayabilir. Bununla birlikte, bu süreç çok uzun bir zaman alır ve ışığın hızı değişmez.

Kaynaklar

 1. Encyclopedia Britannica. Speed Of Light | Definition, Equation, Constant, & Facts. Alındığı Tarih: 3 Şubat 2023. Alındığı Yer: Encyclopedia Britannica | Arşiv Bağlantısı
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ali Edis
Okur

Işığın hızı sabit ve aynıdır, ancak ışık iletişim sistemlerindeki farklılıklar, farklı laseryolunun uzaklıklarına ulaşmasını etkileyebilir. Eski tip bir lazer ışığı daha az güçlüdür ve daha az hassas optik ekipmanlarla üretilmiştir. Bunun sonucu, bu tür laseryolunun, uzak mesafeleri güçsüz ve bozuk sinyaller ile karşılaması mümkün olabilir.

Diğer taraftan, yeni nesil lazer ışıkları daha güçlüdür ve daha hassas optik ekipmanlar kullanılarak üretilmiştir. Bu, daha uzak mesafelerde daha net ve güçlü sinyaller göndermelerine olanak tanır. Aynı zamanda, yeni nesil lazer ışıkları, daha verimli optik yapıya sahip olduğundan, daha az verim kaybına uğrar ve daha uzak mesafelerde daha net sinyaller gönderebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu nedenle, eski tip bir lazer ışığının ulaştığı yerlere kıyasla, yeni nesil lazer ışıklarının ulaştığı yerler daha uzak olabilir. İşığın hızı sabit olsa da, farklı ışık iletişim sistemlerinin farklı güç seviyeleri ve verimlilikleri, ışık ulaştığı yerlere olan etkisini değiştirebilir.[1][1]

Kaynaklar

 1. V. Stein. What Is The Speed Of Light?. (21 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 3 Şubat 2023. Alındığı Yer: Space | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close