Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Işık hızında giderken geleceği ve geçmişi aynı anda görebilir miyiz?

Mümkün değil ama diyelim ki ışık hızında seyahat ediyoruz. Aynı anda geçmişi ve geleceği görür muyuz?

3
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Şoyle aktarayim o zaman zaman kavrami da aslinda bir boyut ise, ve senin beynin bunu tam algilayamiyor ama bir zaman geciyor diye adlandiriyorsun bu sey tipki futbol maci izlerken televizyondan bazen gol girdi sanarsinda megersek hani alaksiz bir noktaya giderya sonra gol girdi sandik ama girmemis megerim televizyon 2boyutlu oldugi icin oldu dersinya, ayni seyi biz insanlarda zamanda yasiyoruz bu 2D sorununu da sanirsam karincalar yasiyor yani derinlik algisi yok sanirsam, simdi konuya gelirsem zaman geçiyor amma hizli geciyor amma yavas diyoruz bu bir algi cunku 4D algilayamiyoruz sen ısık hizinda gidersen artik 4D pencere bakis acin 3D ye iniyor artik zaman algisi tamamen silinmis oluyor zaten insanoglu tam algilayamiyordu bir tek zaman gelip geciyor diyordu artik bunu demiceksin yani cok bir degisiklik olmayacak aslinda hayatinda her an tek bir an gibi birsey olucak sana su an da tuhaf geliyor ama hic bilmedigin birsey olsaydi onu ne diye cagirabilirdin? Zamanda isik hizinda hep gitseydin bilmeyecegin bir terim olurdi ve asla adlandiramazdin eger isık bir canli olsaydi ve konusabilseydin asla zamani ona tasvir ettiremezdin cunku hic zamana maruz kalamaz cunku zamanla ayni eksende bir duruyor bilmem anlatabildimmi o yuzden gecmis gelecek algisi zamana maruz kalmazsan yani ışık hizina ulasirsan asla olmayacak ve bu terim hic bilmeyecektin tipki karincalara derinligi anlatamayacagimiz gibi..

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Einstein dusunce deneyi Einteinin genel gorelilik dusunce deneyleri
Hızlandığımız her an küçük de olsa bir kütle kazanırız ve ışık hızına vardığımızda ki bu fizik yasalarınca imkansızdır, sonsuz kütle kazanırız. Sonsuz kütle kazandığımızda tahminimce bir tekilliğe dönüşürüz ve tekillik sonsuz kütle çekim kuvvetini de beraberinde getireceği için bulunduğumuz evreni sonsuz bir kütle çekim kuvveti ile bir tekilliğe çekmiş oluruz. Yani ne geleceği ne de geçmişi görür tamamen zamanın durduğu bir noktada evrenin merkezinde oluruz. Bunlar benim kişisel görüşüm, kesin olduğunu iddia edemem.
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Kütleçekimsel Tekillik Tekillik Nedir?
  2. Özel Görelilik Zamanın ve Işığın Doğası
tamam varsayalım ki ışık hızında seyahat ediyoruz.ışık hızında zamanın durduğunu einstein düşünce deneyiyle yapmıştı.dolayısıyla geçmiş ve gelecek ve şuan hepsi aynıdır senin için.zaman durmuştur çünkü.
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. kitqp
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Şu anda yapabileceğim en iyi şey, metalden kafesler içinde kamburları çıkmış halde ve umutsuzlukla dışarı bakan şempanzelerin sesi olmaktır. Çünkü onların sesi olan kimse yok.”
Jane Goodall