Puan Ver
0
Puan Ver

Işık hızında giden bir cismin gölgesi olur mu? Olmaz mı?

1
Birhan Birtane 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Öncelikle Einstein'in Özel Görelilik Kuramı'na göre kütlesi olan bir şeyin (cisimler maddenin şekil almış formlarıdır ve kütleleri vardır) ışık hızına ulaşması imkansızdır. Çünkü sonsuz enerjiye ihtiyaçları vardır. Proton, nötron gibi küçük tanecikler ise az kütleleri ve çok enerjileri olduğundan ışık hızına yakın hızlarda (0.99999... c) hareket ederler. Fakat ışık hızına ulaşamazlar.

Işık hızına sadece kütlesi olmayan tanecikler ulaşabilir. Ve bu tanecikler sürekli ışık hızında hareket ederler.

Fakat teorik olarak bir cismin ışık hızını ulaştığını varsayarsak ne olur? 

Muhtemelen cisim enerjiye dönüşür. Ve yoluna devam eder. Gölge oluşumu için maddenin olması gereklidir buna göre ışık hızında gölge oluşumu gözlenmez.

Favorilerime Ekle
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes yeteneklidir. İnsanlarda eksik olan, yeteneklerinin götürdüğü karanlık yere gitme cesaretidir.”
Erica Jong
Geri Bildirim Gönder