Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Işık hızına yakın bir hızla giden trenin içinde trenin ucuna doğru koşmaya başlarsak ışık hızı neden geçilmez?

Çünkü özel göreliliğe göre ışık hızı evrenin sınırıdır gibi bir cevaptan ziyade daha basit bir anlatımla bu trenin içindeki kişi trenin dışındaki gözlemciye göremi ışık hızını geçmiş olur ve ya geçermi?

3
461 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Işık hızıyla giden bir araçta dışarıdaki gözlemciye göre ve içerideki göslemciye göre durum farklıdır. Öncelikle ışık hızı ile bir aracın gitmesi olanaksızdır çünkü kütlesi olan hiçbir cisim bu hıza erişemez. Bunu belirtelim. Diyelim ki böyle bir araç olsun. Bu durumda hızınız size göre zaten ışık hızından çok küçüktür. Dışarıdan bakan birine göre ise ikisi doğrudan toplanmaz. Lorentz dönüşümleri devreye girer. Çünkü zaman ve uzunlukta değişimler olur. O yüzden topla hız hiçbir zaman ışık hızını geçemez.

296 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Einstein'a göre ışık hızından hızlı gidilemeyecek olmasının sebebi kütledeki artıştır. Hız arttıkça kütle artar. Işık hızına ulaşıldığında kütle sonsuz olur. Sonsuz kütlenin hareket edebilmek için sonsuz enerjiye ihtiyacı vardır. Bu olmadığı için ışık hızından hızlı hareket edemez.

Söylediğiniz gibi bir treni varsaysak bile içinde koşan insan normal bir insanın koşu hızında koşmaktadır. Trenin hareket hızı + insanın hızı şeklinde değildir. Söz konusu hız ışık hızına yakın olduğundan gözlemciye göre bu tren hareket doğrusu boyunca kısalmış gibi görünür.

309 görüntülenme
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
4

Işık hızı her koşulda bütün gözlemciler için sabittir ve değişmez.

Örnek: farklı hızlarda giden 2 araç düşünün ve 3. olarak durakta beklemekte olan bir gözlemci olsun.

1. Araç 50 km/s

2. Araç 80 km/s

Bu hızlar 3. Gözlemciye göre sırasıyla 1. Araç için 50km/s 2. Araç için 80km/s dir. Fakat 2.aracın hızı, 1. araçtaki gözlemciye göre 80-50= 30km/s dir. Peki bu araçlarla aynı yöne dogru bir ışık fotonunun yol aldığını düşüdüğümüzde ne olur? Işığın hızının saniyede yaklaşık 299,9.. bin km olduğunu biliyoruz. Sağ duyumuz baştaki örneğimizden hareketle şunu söyler: 2.Araçtaki gözlemci için ışık hızı daha yavaştır(1.Aractaki gözlemciye göre).

Ama bu dogru degildir. Hem durakta bekleyen gözlemci hemde aractaki gözlemciler kendi hızlarından bağımsız olarak ışığın hızını yaklaşık 299,9..bin km/sn olarak gözlemleyeceklerdir.

Şimdi de şunu hayal edin; ışık hızına çok yakın hızlarda giden bir uzay gemisindesiniz. Yani ışık hızından sadece biraz yavaşsınız. Saniyede 298,9... bin km yol alıyorsunuz. Yan tarafınızdan da ışığın yol aldığını düşünün. Size göre ışığın hızı kaçtır? Evet o kadar hızlı bir uzay aracında yol almakta olsanızda ışığın hızını yine yaklaşık 299,9... bin km/sn olarak gözlemleyeceksiniz.

245 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir yenilgi nedir? Eğitimden, daha iyiye doğru bir ilk adımdan başka bir şey değildir.”
Wendell Phillips