Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Lezgin Alimoğlu
Lezgin Alimoğlu
3,905 UP
Üye
5

Işık Hızı Neden Sabittir?

Einstein in ünlü özel göreliliğinin temel maddelerinden birisi ışığın boşluktaki hızının tüm gözlemcilere göre sabit olması. Michelson-Morley tarafından kanıtlanmış bir şey ama bunun bilimsel bir açıklaması var mı? Işık hızı neden göreceli değil?
760 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi | NASA/APOD | Rasyonalist

Işık hızının tüm gözlemcilere göre sabit olması dediğiniz olay aslında Lorentz dönüşümlerinin türetilmesinden geliyor, ikinci postülattır. Yani ışık hızının sabit olması bir postülattır, bir gerçek değil. Lorentz dönüşümlerini elde ederken bu postülata aslında gerek bile yok.

Elbette şu ana kadar aksini gösteren bir delilimiz olmadı, fakat onun daima sabit olması gerektiğine dair de çok keskin kanıtlarımız yok. Işık hızının değişkenliğini ele alan bazı çalışmalar yapılıyor, biz de ara sıra bu konuları tartışıyoruz. Fakat bu tür açıklamalar, günümüzdeki fizikle genelde pek uyumlu olamıyor ve problemleri nedeniyle kabul görmüyor.

Özetle ışık hızının tüm eylemsiz referans sistemleri için sabitliğinin bir postülat olduğunu anlamak önemli. Bunu bir gerçek (fact) olarak görmemek, olasılıklara karşı aklımızın köşesinde bir fikir olarak bulundurmak lazım. Düşük bir ihtimal, ama yine de bilmekte fayda var.

Tüm Reklamları Kapat

148 görüntülenme
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Barış Barış
bilim meraklısı

Merhaba,

evrenin dokusundan gelen manyetik ve elektrik alanla ilgili sabitler ancak kütlesiz olan fotonların evrensel hız limitine ulaşmasına imkan vermekte. daha doğrusu ışığı oluşturan fotonlar daha kaynaktan çıkar çıkmaz o hıza ulaşmaktalar. hatta bu sabitler sayesinde ışığın net hızının neden yaklaşık 300.000km/saniye olduğunu da bulmak mümkün. ayrıntılar içi iki link bırakıyorum.

Tüm Reklamları Kapat

107 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close