Sorulara Dön
1
Fizik & Kuantum

Işık hızı nasıl hesaplanıyor?

Işık hızına yaklaştıkça zaman gitgide yavaşlar ve durur, o zaman ışık hızı nasıl hesaplandı çünkü fotonların zamanı durmuştur ve zamanı durmuş bir madde ne kadar hızlı olursa olsun hareket edemez çünkü hareket edecek zamanı yoktur dolayısıyla bir fotonu doğal ortamında hızını hesaplamak elimizdeki formüllerle imkansız

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

İmkansız değil, olaya sadece doğru çerçeveden yaklaşmamışsınız. Hız dediğimiz kavram göreli bir kavram, bir referans sistemine göre tanımlanır. Işık hızını tanımlarken de durgun bir gözlemci için bir fotonun hızını ölçüyoruz. Fakat siz olaya ışığın gözünden baktığınız için zamanın olmayacağını söylemişsiniz ki bu da aslında pek doğru değil. Bunlar için özel göreliliği iyi anlamak gerekli.

Özel göreliliğin 2. postülatı şunu der: Işık hızı tüm eylemsiz referans sistemlerinde sabittir.

Özetle, ışık hızı hangi referans sisteminde ölçerseniz ölçün aynı çıkacaktır. Sabit bir araçtan farları açarsanız, ışık, aracın hareketli olduğu durumla aynı hızdadır. Bu klasik Newton mekaniğinden farklı bir davranıştır ve hızların toplanmadığını söyler (Galileo görelilik ilkesi geçerli değildir).

Bir diğer durum da ışık hızına yaklaştıkça zamanın yavaşlamasından geliyor. Buradaki yavaşlama, siz diğer gözlemciyle kıyaslama yapana kadar fark edilebilir değildir. Siz yine zamanı aynı şekilde deneyimlersiniz. Örneğin ikizler paradoksu örneğinde ışık hızına yakın hızda hareket eden ikiz, dünyaya gelene kadar, diğer ikize göre daha az yaşlandığını fark edemez/anlayamaz. Zamanı yine aynı şekilde deneyimlersiniz.

Dolayısıyla zamanın durması gibi bir durum söz konusu değil, bunun felsefi açıdan da tartışmaları elbette var. Bir diğer durum da ışık hızını neye göre ölçtüğünüzdür. Fakat özel görelilik bize bunu söylüyor ki nerede ölçerseniz ölçün, zaten aynı olmalı. Fakat kolaylık olsun diye durgun bir gözlemci için, ışığın bir noktadan diğerine gidiş süresine baktığımızda, hızını anlayabiliyoruz.

Gelecek Bilimde'nin Youtube kanalında Algıların Sınırında diye 4 bölümlük bir yayın yaptık. Orada bu konuları detaylıca anlattım.

1
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın