Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anıl Aybars Bağ
Üye
0

Işık hızı doğa kanunu ve geçilemez ise uzay-zaman olduğu sürece patlamanın gerçekleştiği ilk yere hala ışık ulaşamamış olmalı ulaşabilir ?

Tek bir patlamadan oluşan evren teorisine göre doğa konunu olan ışık hiçbir zaman ilk çıktığı yeri aydinlatamaz.evren bu ilk aşkı zamanı yakalaması için ürettiği çözüm yolu Evrimin kendisi olabilir mi?Evrim mükemmel olanı er geç bulur benzetmesi ile çeşitlenerek doğru uyumu arayan evrenin DNA sı nedir?
171 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
183K UP
Bilim ve felsefe okuru

Uzay zamanda ışık parçacığı fotona ve foton da diğer parçacıklara dönüşebilir. Yani ışıma maddeye madde ışımaya dönüşebilir ki Einsteinin meşhur formülü de madde enerjiden oluşur derken aslında özünde zaten bunu ortaya koyar. Maddenin içinde çok yüksek miktarda enerji paket halindedir. Örneğin yüksek ısı veya basınç ile bu madde bozunursa ışımaya yani yüksek radrasyona ve enerji açığa çıkar.

Feyman dönüşümleri ile uzay zamanda ışığın madde parçacığına dönüşebildiği gibi tersinin de aynı şekilde mümkün olduğu biliniyor. Örneğin bir foton elektrona ve karşıt eksi yüklü parçacığı olan pozitrona ayrışarak dönüşebilir. Bunun tersi de mümkün elektron ve karşıt yüklü pozitron çarpışır ise ışığa yani fotona dönüşür. Yani evrende ışıma maddeye madde de ışımaya belli şartlarla dönüşür. Bu açıdan madde belli şartlarla ışımadan türüyor demektir yani görülebilir olan veya olmayan dalga boylarındaki ışıktan.

Bigbangde de madde yokken yani henüz oluşmamışken ışıma vardı, yüksek basınç altında yüksek enerjili ışıma. Dolayısıyla ışıma bigbange ulaşmadı demek pek doğru değil gibi duruyor. Maddenin öncülü enerjidir ve bu enerji de özünde yüksek enerjili ışımadır. Bigbangde de Zaten maddenin henüz var olmadığı aşamada maddeyi oluşturan tüm enerji sıkışmış yüksek basınç altında ışıma halinde idi. Kozmik fon ışıması da evrenin genişlemesi ile zamanla mikro dalgaya dönüşen ve patlamadan kalan ilk ışıktır veya ışımadır zaten ki şuan mikro dalga olarak tüm uzay boşluğunda uygun araçlarla Kızılaltı olarak gözlemlenebiliyor.

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close