Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Işık hızı değişmiyorsa ışık farklı ortamlarda neden kırılmaya uğrar?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Öncelikle ışık hızı değişir. Işığın atmosferdeki, sudaki veya herhangi bir objenin içindeki hızı ile boşluktaki hızı farklıdır. Kırılma indisi denen katsayı, bu yavaşlamanın ne kadar olduğunu gösterir. Örneğin, atmosferden gelen ışık su içerisine girdiğinde kırılır. Bu kırılmanın sebebi ışığın su içerisine girdiğinde yavaşlamasıdır. Işık kırıldığı için suyun içerisindeki insanlar vs. olduğundan daha kısa görünür.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gizemlerin sınırındayım ve perde her geçen gün biraz daha aralanıyor.”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder