Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
10

Işık hızı bükülürse ışık yılı hesabı bozulur mu?

Işık hızı kütle çekimi ile bukulurse ve uzayda aldığı mesafe uzarsa ışığın kaynağının yaşını yanlış hesaplamamiza neden olurmu
1,155 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Beyaz Ateş
Beyaz Ateş
6K UP
Bu konuda iyiyim

Ben diğer verilen cevaplardan farklı bir cevap vermek istiyorum. Mercek bildiğimiz gibi yoğunluk farkından meydana gelen ışığın kırılması olayıdır. Bu durumda yüksek yerçekimine sahip gökcisimleri de kendi etrafında yoğun bir ortam oluşturması mantıken doğru olmalıdır. Bu yüzden gök cisimdeki merceklenme olayınında normal mercekten farklı olmaması gerektiğini düşünüyorum. Hatta bundan yararlanarak doğal teleskop bile yapılabileceğini düşünüyorum. Ve yoğun ortamda ışık yavaşlıyorsa kütle cekiminin etrafında ışığın yavaş gidileceğini ön görüyorum. Eğer Einstein Niwton gibi düşünseydi bilim ilerlemezdi. Bizde Einsteinden farklı hipotezler geliştirmeliyiz. Doğru yada yanlış bence sorunuzun cevabı bu olayın göz ardı edilmemesi gerektiğidir. Ve genel göreliliğin bu konuda yetersiz kaldığıdır.

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Ahmet Yiğit Başoğlu
Öğrenciyim

Işık hızının bükülmesi veya değişmesi, ışık yılı hesaplamalarını etkilemez. Işık yılı, bir yılda ışığın boşlukta katettiği mesafeyi ifade eder ve genellikle ışık hızının yaklaşık değeri olan 299,792,458 metreye dayalı olarak hesaplanır.

Işık hızının bükülmesi veya değişmesi, özel görelilik ve genel görelilik teorileri tarafından açıklanan fiziksel fenomenlerle ilgilidir. Bu teoriler, ışık hızının bir sabit olduğunu ve bükülme veya değişiklik olmadığını öne sürer. Dolayısıyla, bu teorilere dayalı olarak hesaplanan ışık yılı değerleri, ışık hızının değiştiği veya büküldüğü durumlarda bile geçerli olur.

Tüm Reklamları Kapat

5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Enes Yasin Bak
bilimsever

Kütleçekimsel merceklenme uzayda sıklıkla karşılaştığımız bir fenomendir ve zamandan zamana bazı gözlemlerimizde bizim için kritik bir araç olarak kullanılabilmektedir.

Çok büyük bir kütleye sahip cisim uzay-zamanı bükerek eğer doğru bir yere teleskobumuzu konumlandırırsak adeta bir mercek görevi görebilir. Dünya üzerinde yapabileceklerimizden çok daha büyük bir mercek. Bu sayede normalden çok daha uzaktaki gok cisimlerinden gelen ışığı daha detaylı bir şekilde görebiliyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

(Işık hızının değişmediği dikkate alınmalıdır. Burada değişen şey bizim görüş algımız.)

Bundan dolayıdır ki kütleçekimsel merceklenme ışık kaynaklarının görünen mesafesini etkileyebilir. Bu olaydan kaynaklanan uzay-zamandaki bükülme, gözlemcinin bakış açısından bakıldığında ışık kaynağının görünen yönünü ve mesafesini değiştirebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Kütleçekimsel merceklenme, büyük nesnenin, ışık kaynağının ve gözlemcinin özel düzenlemesine bağlı olarak ışık kaynağının gerçek mesafesinden daha yakın veya daha uzak görünmesini sağlayabilir. Kütleçekimsel merceklenme nedeniyle ışığın yolu gözlemciye doğru bükülürse, ışık kaynağı gerçek mesafesinden daha yakın görünebilir. Tersine, eğer ışığın yolu gözlemciden uzağa doğru bükülürse, ışık kaynağı gerçek mesafesinden daha uzakta görünebilir. Kütleçekimsel merceğin ışık kaynaklarının görünen mesafesi üzerindeki etkisinin çoğu astronomik gözlem için genellikle küçük olduğunu belirtmek önemlidir. Bununla birlikte, galaksi kümeleri veya kara delikler gibi son derece büyük nesnelerin bulunduğu bazı durumlarda, kütleçekimsel merceklenme etkisi önemli ve gözlemlenebilir hale gelebilir.

Kütleçekimsel merceğin varlığında gerçek mesafelerin ölçülmesi söz konusu olduğunda durum daha karmaşık hale gelir. Kütleçekimsel merceklenme, merceklenen nesnenin görünen boyutunu, şeklini ve parlaklığını etkileyebilir, bu da onun gerçek özelliklerini belirlemeyi zorlaştırır.

Kütleçekimsel merceğinin varlığında mesafeleri ölçmek için kullanılan yöntemlerden birine "zaman gecikmeli mercekleme" adı verilir. Bu teknik, kütleçekimsel mercek tarafından oluşturulan bir arka plan nesnesinin birden fazla görüntüsünün gözlemlenmesini içerir. Işık ışınları bize farklı yollardan ulaştığı için farklı zamanlarda ulaşabilirler. Bilim insanları, farklı görüntülerin gelişi arasındaki zaman gecikmelerini inceleyerek mercek sisteminin geometrisini çıkarabiliyor ve ilgili mesafeleri tahmin edebiliyor.

Başka bir yaklaşım "güçlü mercekleme" olarak bilinir. Güçlü merceklemede arka plandaki nesnenin birden fazla görüntüsü oluşturularak konumları ve şekilleri gözlemlenir. Araştırmacılar, ışığın bükülme ve bozulma şeklini analiz ederek mercek sistemindeki kütle dağılımı hakkında çıkarımlarda bulunabilirler. Bu bilgi daha sonra mesafeleri tahmin etmek için kullanılabilir.

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close