Puan Ver
0
Puan Ver

Işık evrendeki kara madde ile doğrultusunu değiştirebilir mi? Işık parabolik olarak hareket edebilir mi?

2
Emirhan Çelenk 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Işık zaten kara delik vb. kütle çekimi yüksek olan cisimler etrafında parabolik olarak hareket eder bu sebepten kara deliğin olay ufkunun hemen dışında arkasındaki yıldızlardan gelen ışığın parabolik eğrisi ile parlak bir halka oluşur.

İlk soruyu tam anlamadım ancak şöyle bir cevap verebilirim kara madde şu an için gravitonel parçalar dışında bir şeyle etkileşime girmiyor diye biliyorum zaten keşfine sebep olan şey de gravitonel parçalar ile etkileşime girmesi. Yani bence kara madde ile ışığın yönünü değiştiremezsiniz.

Favorilerime Ekle
1

Işık, uzayda önüne bir engel çıkmadığı takdirde doğrusal bir yol izler fakat karadelik gibi büyük bir kütle uzay zamanı çok fazla büktüğü için dogrultusu değişir ve bükülen uzayı takip eder.

2. Sorunuza gelirsek; ışığın hızı değişemez yani parabolik değildir. 

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gözlediğimiz Evren değil, Evren'in bizim sorgulama yöntemimiz sonucunda ortaya döktükleridir.”
Werner Heisenberg
Geri Bildirim Gönder