Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Işık az yoğun ortama geçince nasıl hızlanır?

Işık, yoğun bir ortama girdiği zaman yavaşlıyor yoğun ortamdan az yoğun ortama girince de hızlanıyor ışığın hızlanmasını sağlayan mekanizma nedir?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Aslında ışık yavaşlamıyor ya da hızlanmıyor. Maalesef hala ders kitaplarında falan hızı değişir yazıyor galiba üniversiteye hazırlanıyorum hocalar bile diyor çoğu derste aslında böyle değil diye neyse ışık hızı değişmez ve sabittir. Işığın sadece ortalama hızını değiştirebilirsin daha kolay anlamak için mesela şişeden geçerken molekül ve atomlarla etkileşime giriyor gibi düşün birkaç saniye ya da salise (çok küçük işte) tutulur bu yüzden çıkma zamanı artar birazcık içerde hapsolduğu için yerdeğiştirme/zaman t arttı ortalama hız azaldı ama hızı her zaman sabittir. Anlatıklarımda yanlışlık olabilir basitçe anlatmaya çalıştım bildiklerimi.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Işık hızı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim insanları cehalet, şüphe ve emin olmamak gibi konularda çok derin bir deneyime sahiptir.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder