Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Işığın momentumu nasıldır?

Işık hızında hareket eden bir cismin kütleye sahip olmaması gerekir ama bir cismin momentumu olması için de kütleye ihtiyacı vardır. Herhangi bir kütleye sahip olmayan ışığın bir momentumu olmasını ve bunun kara delikler tarafından etkilenebilmesini anlayamadım.

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Bir fotonun kütlesi yoktur! Yani bu demektir ki; fotonların bütün enerjisi kinetik enerjiden kaynaklanmaktadır. Relativite teorisine göre, bir parçacığın ışık hızında (c) seyir edebilmesi için, kütlesinin sıfır olması gerekiyor. Bildiğiniz gibi, bir taneciğin (veya cismin) momentumunu hesaplarken kullandığımız formül: p = mV'dir. Burada 'p' momentum, 'm' kütle ve 'V' ise hızdır. Peki ışığın bir kütlesi yoksa, nasıl momentumu oluyor acaba? Aslında, yine relativiteye göre, herhangi bir taneciğin momentumunu olarak belirtiriz.

Burada 'E' toplam enerji (durgun kütle enerjisi (mc2) + kinetik enerji). Yani, sonuç olarak bir momentumları var. Fotonlar ışık hızı, c ile seyahat ettiklerine göre 'v' yerine 'c' yerleştirebiliriz. Böylecelikle formülümüz olur.

En son olarak da E ve bir fotonun enerjisi olan h.f arasında bir değiştirme yaparsak fotonların momentumu aşağıdaki gibi olur:

Eğer 1nm dalgaboyundaki bir x-ışını fotonunun momentumunu bulmak istersek, yapmamız gereken sadece, elimizdeki verileri formüle koymaktır ve böylece sonucu 6.63 x 10-25 kgm/s olarak buluruz. Hesaplarımızda h'yi Joule x saniye aldığımızda fotonun dalgaboyunu metre olarak almalıyız.

Teşekkür (3)
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hükmetmek kolaydır, yönetmek ise zor.”
Johann von Goethe
Geri Bildirim Gönder