Puan Ver
1
Puan Ver

Işığın momentumu nasıl olabilir?

Bir maddenin, cismin momentuma sahip olması için kütleye ihtiyacı var, e ışığın kütlesi nasıl olabilir? Yahut sesin?

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et (1)
1 Cevap

Einstein'ın meşhur denklemi E=mc2 olarak bilinir. Ancak bu, denklemin sadeleştirilmiş şeklidir.

Denklemi E2 = p 2 c2 + m 2 c 4 şeklinde yazarsak ışığın kütlesi olmadığı için denklemin sağ kısmı önemsiz olacak ve geriye E2= p2c2 kalacak. Buradan yola çıkarak momentumunu hesaplayabiliriz. Işığın enerjisi de E=hf ile bulunur.

Teşekkür Et
0

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimsel bilgi hem iyi, hem kötü şeyler yapmanızı mümkün kılar. Ancak bilim, bir kullanma kılavuzu ile gelmemektedir.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder