Puan Ver
0
Puan Ver

Işığın hareketine etki eden etken varmıdır?

Uzay direk etki eder eğer uzay gerçekten boşluksa o halde similasyon matrix felsefik tüm olasılıklar konuşulabilir gama ışını radyo kızılötesi görünen ışıkdan totalde hızlıdır doğrusal yönde sınırlandırılmıs ayrıca dalga hareketinin gereği diğer yönlerdede sınırlanmıştır.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Merhabalar Gökalp

Öncelikle belirteyim,uzay gök cisimleri haricinde boşluktan oluşmamaktadır.Uzay serbest dolaşan gazların ve iyonların yanı sıra,henüz teori de olsa karanlık maddeden oluşmaktadır.Işığa hareketine ve hızına etki eden birçok etken vardır.Yer çekimi ne kadar kuvvetliyse ışık o kadar yavaş ilerler.Öte yandan kara delik gibi yüksek kütle ve dolayısıyla yüksek yerçekimsel alana sahip gök cisimlerinin ışığı kırdığı bilinen bir gerçektir.Öte yandan ortamın yoğunluğa da ışığın hızına ve hareketine etkisi vardır.Işık ne kadar yoğun ortamdan geçiyorsa o kadar yavaş ilerler ve kırılmalara uğrar.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gizem merak uyandırır ve merak da insanın anlamak için sahip olduğu en temel arzudur.”
Neil Armstrong
Geri Bildirim Gönder