Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
7

Işığın hacmi var mıdır?

Işığın hacmi=zaman, ışık hızı ve ışığın çıkış noktasındaki alanı çarpımına eşittir formül vp=t. c. A ben böyle yazıyorum vp plazma hacmi t zaman c ışık hızı a kaynağın yüzey alanı not bu formüle göre kaynaktan çıkan ışıklar dik açı ile çıkmalılar eğer ilğileneniz olursa daha detaylı anlatabilirim ve farklı açılar için farklı bir formül var

5
489 görüntülenme
Teşekkür (5)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
5 Cevap

Merhabalar Armağan Taşkan

Öncelikle ışığın hacmi yoktur. Hacim maddelerin ortak özelliğidir ve ışık maddesel birşey değildir, enerjidir. Enerjilerin hacmi olmaz.

Guzel bir formul yazmışsın, en azından mantıga uydurmaya calısmıasın ama bole bir formul yok. Senin Yazdıgın formul şu, ışık fotonlarını vektor gibi dusunelim(yani ok şeklinde) bu fotolar 3 boyutlu duzlemde, belli bir hacimin içinden gecen fotonlardır. Ama buna biz fotonların hacmi var diyemeyiz. Çünkü uzayda yer kaplamıyorlar.

669 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
8
Teşekkür (6)
Paylaş
8

Merhaba Ertugrul,

Parcacik mi dalgami oldugunu gozlemcinin olup olmamasi belirledigine gore biz de soz konusu ortamda bu olayi tartisirken gozlemci oluruz. Gozlenirken parcacik gibi davraniyorsa eger parcacik varsayimindan yola cikip beyinfirtinasi yapmak gerekiyor. Ne de olsa iddalarin aksini kanitlayabilmek icin bence gozlemci modundan cikip 11 boyutlu evreni taniyabilmek lazim.

211 görüntülenme
2
Teşekkür (3)
Paylaş
2

Merhabalar İlker Tümer

Bilgi kirliliği olmaması adına konusuyorum. Işık yada fotolar enerji mi yoksa parçacık mı tam olarak çözülebilmiş değil. Bazı deneylerde parçacık gibi bazı deneyler dalga gibi davranmıştır. Yani direk ışık parçacıktır demek hatalı bir varsayım. Aşşagıya linki bırakıyorum incelersin.

166 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

Olabilir. Madde ya da enerji olsun fark etmez, hacim tanımlayabilirsiniz. Sizin matematiksel tanımınız olan

Işığın hacmi=zaman x ışık hızı x ışığın çıkış noktasındaki alanı

düz ve birbirine paralel çizgiler halinde yayılan ışığın bulunduğu uzay bölgesinin hacmini veriyor. Zaman ilerledikçe bu hacim artıyor, çünkü ışık yayılıyor. Bu yayılım A kesitini düz kesen ışık demeti için çalışır. Örneğin bir lazer demeti için.

Benzer olarak noktasal ışık kaynağı için de tanım yapabilirsiniz. Bu sefer ışığın uzayda bulunduğu bölge küresel olacaktır. Kürenin hacmi:

ile veriliyor. Burada r yarıçaptır ve r=ct olarak tanımlanabilir. t zamanı ilerledikçe, noktasal ışık kaynağından yayınlanan ışığın uzayda kapladığı bölgenin hacmi de büyüyecektir.

Ancak buna "ışığın hacmi" demekten çok "ışığın uzayda bulunduğu bölgenin hacmi" demek daha doğru olur. Bir cisim için düşünürsek, "cismin hacmi" dediğimizde doğrudan "cismin uzayda kapladığı bölgenin hacmi" ni anladığımızdan, kısaca "cismin hacmi" kavramnın kullanabiliyoruz. Ancak ışık (ya da başka bir alan) uzayda yer kaplayan yapıtaşlarından (atom ya da molekül) oluşmadığından, kavramsal bir karışıklık çıkıyor. Oluşan kavram karışıklığını gidermek gerekiyor. İşte "ışığın hacmi" yerine "ışığın uzayda bulunduğu bölgenin hacmi" dersek bu kavramsal karışıklığı gidermiş olabiliriz.

160 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Isik elektromanyatik olup foton denilen, isik hizinda yol alan taneciklerden olusmaktadir. Bunlarin tekil olmasi ve birlesik olusturamamasi bir kutlenin olusumuna engel olsa da aslinda atom altinda yer kaplamaktadir yer kaplayan hersey kutle sahibidir fakat bizim algilarimiza dayanan olcum sistemleri limitli oldugu icin boyle bir kutle olsumunu olcmemiz mumkun olmadigindan genel kabul geregi isigin kutlesiz oldugu kabul edilmistir. Nitekim olsa da olmasa da bizim alemimizde bize bir sey ifade etmeyecektir.

133 görüntülenme
2
Teşekkür (3)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğaya ne olması gerektiğini söyleyemezsiniz. Onun hayal gücü hepimizinkinden güçlüdür.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku