Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Umut Dilsiz
Umut Dilsiz
1,241 UP
Üye
0

Işığın bilmediğimiz bir ağırlığı olabilir mi?

Bildiğimiz kadarıyla fotonların kütlesi yok. Fakat bu dalgaların da farklı türden bir ağırlığı olabileceğini düşünüyorum. Belki de evrenin içinde sınırlandırılmış fakat biz bunu fark edemiyoruzdur. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum. Üzgünüm çok fazla araştırma yapmadığım için bir çok yerde yanlışım olabilir belirtirseniz sevinirim.
267 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Kaan Dalgıç
Kaan Dalgıç
2,217 UP
Fizikle ilgilenen bir 9.sınıf öğrencisi

Az önce yanlışıkla kısa cevap gönderdim silip yeni mesajı yazıyorum.

Öncelikle "ağırlık" dediğimiz şey yer çekiminin kütleye uyguladığı kuvvettir. O yüzden soruyu şöyle değiştiriyorum fotonun kütlesi var mıdır? Bu sorunun 2 açıklanışı var.

1.Açıklama

Tüm Reklamları Kapat

Maddelere kütlelerini kazandıran şey Higgs alanıyla etkileşmeleridir. ve foton dediğimiz parçacıklarda( hem dalga hem parçacık) bu alandan etkilenmezler. dolaylı olarak kütleleri olmaz

2.Açıklama

Işık konusuna ne kadar hakimsiniz bilmediğim için kısaca açıklayacağım. Fotonlar kendini sürdürebilen bir dalgadır ve sadece 2 kuvvet etkisindedir Elektrik alan kuvveti ve Manyetik alan kuvveti eğer sizin dediğiniz gibi kütlesi olsaydı Işığa yer çekimi etki edecektir ve bu ışık hızının değişmesine yol açardı.

Açıklamalarım bu kadar normalde 2.Açıklama çok uzun bir konu ama şuan buraya yazamam ve şunu unutmayın ki her zaman olasılıklar vardır bu açıklamalar bizim şuan ki bilgilerimizdir. Umarım yeterli olmuştur.

Yeterli olmadıysa Discord adresim : it will be same again#4291

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close