Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Cevhe R
Üye
3

Isı alışverişi neden gerçekleşir ve gerçekleşmezse ne kaybederiz?

6,482 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Alim Öner
Alim Öner
26K UP
İnternetten araştırmalar sonucu buldum

Maddeler birbirleriyle temas ettiklerinde eğer aralarında sıcaklık farkı varsa birbirlerini etkilemektedirler. Sıcaklıkları farklı olan bu iki madde arasında ısı alışverişi başlar. Isı alışverişi, sıcaklığı fazla olan maddeden sıcaklığı az olan maddeye doğru gerçekleşir. Sıcaklığı fazla olan madde, iki maddenin de sıcaklıkları eşit olana kadar sıcaklığı düşük olan maddeye ısı verir. Sıcaklığı eşit olan iki maddede elde edilen bu sıcaklığa denge sıcaklığı adı verilir. Denge sıcaklığı, en başta sıcaklığı yüksek olan maddeden düşüktür. Sıcaklığı düşük olan maddeden ise yüksektir. Bir maddenin aldığı ısı miktarı diğer maddenin aldığı ısı miktarına eşit olur.

Peki, Bu Alışveriş Nasıl Gerçekleşir?

Maddelerin içyapısına bakıldığında atomlar ve moleküllerden oluştuğu görülmektedir. Bu atomlar ve moleküller sürekli ve belli bir hıza sahip olarak hareket halindedir. Maddeler ısıtılınca, gösterilen sıcaklık artışı ile maddenin içyapısındaki atomlar ve moleküller daha hızlı hareket etmeye başlar. Sıcaklığı arttırılan maddenin hızlanan molekülleri sıcaklığı düşük olan maddenin daha yavaş olan molekülleri ile çarpışmaya başlar. Sıcaklıkları farklı olan bu moleküllerin çarpışması sırasında, sıcaklığı yüksek olan hızlı moleküller sıcaklığı düşük olan yavaş moleküllere ısı aktarır. Bu işlem iki maddenin molekülleri arasındaki ısı farkı kalmayıncaya dek devam eder. İki maddenin yapısında bulunan bütün moleküller eşit sıcaklığa ulaşınca da, iki madde arasında ısı alışverişi gerçekleşmiş olur.

Tüm Reklamları Kapat

Isı alışverişi olmadan tam olarak ne olduğuna dair bilgiler bulamadım. Ama tahmin edebildiğim kadarıyla (biraz da bulunduğum kadarıyla) her şey aynı ısıda olurdu çünkü herhangi bir ısı farkı olduğu müddetçe ısı alışverişi (yada transferi) olurdu bu nedenle evrendeki her şey aynı ısı da olmak zorunda ki ısı alışverişi gerçekleşmesin. [1] aslında 3 tane farklı siteden baktım ve bazı kısımları keserek kopyaladım ve yapıştırdım ama sitelerden biri Wikipedia olmasına rağmen linki kabul edmedi nedense.

772 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Eğitim Sistem. Hâl Değişimi Ile Isı Alış Verişini Açıklayınız. (5 Mayıs 2021). Alındığı Yer: Eğitim Sistem | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close