Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Irklar nasıl oluştu?

İnsan ırkları nasıl oluştu, ırk kavramı sadece ten renginden mi ibaret başka canlılarda da ırk var mı?

1
2,703 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Çok güzel bir soru sormuşsun ama cevabı çok uzun bir soru. Normal şartlarda insanlar (homo sapiens) tek bir türdür. Yani biz Homo Sapiens den geliyoruz ve herhangi bir türe de ayrışmadık. Sadece farklı coğrafyalarda yaşadığımız için farklı özellikler kazandık. Ancak bu kazandığımız özellik farkları yeni bir türe ayrılmamış için yeterli değil.

Farklı coğrafyalarda yaşadığımız için bazı insanların kazandığı özellikler soğuğa daha dirençli olma, siyah tenlilik gibi özelliklerdir. Bu özellik farklılıklarından dolayı da ırk denilen kavram ortaya çıktı. Ancak şuanda yaşayan tüm insanlar Homo Sapiens türünden gelmektedirler. Yani birbirimizden uzak coğrafyalarda yaşayarak kazandığımız farklı özellikler sebebi ilen ortaya ırk kavramı çıkmıştır.

Ancak günümüzdeki ırk testleri özelliklerimize göre belirlenmiyor elbette. Damarımızdan akan kana göre belirleniyor. Bu sistemde aynen şöyle işlemektedir:

geçmişte birbirlerinden uzakta yaşamış olan insanlar farklı özellik kazanmıştır ve özelliklerine göre bir ırk verilmiştir onlara. Örneğin y bölgesinde yaşamış ve c özelliği taşıdığı için x ırkına mensup olan birisininin soyundan gelenler artık y bölgesinde yaşamasalar bile, c özelliğini yitirseler bile x ırkından sayılırlar.

SONUÇ:

eskiden yaşayan insanların birbirinden uzak farklı coğrafyalarda bulunması nedeniyle farklı özellikler kazanmış ve bu özellik farklıkları nedeniyle insanlara belli başlı ırk adları verilmiştir. Örnek verecek olursak özelliklerinden ötürü x ırkı diye adlandırılan bir grubun soyundan gelenler de x ırkına mensup olduğu kabul edilmiştir.

Bu konu çok detaylı bir soru eğer anlamadığın bir nokta olduysa tekrar sormaktan çekinme

2,365 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Özgürlüğün bedeli, ebediyen ihtiyatlı olmaktır.”
John Stuart Mill