Puan Ver
2
Puan Ver

Irklar nasıl oluştu?

İnsan ırkları nasıl oluştu, ırk kavramı sadece ten renginden mi ibaret başka canlılarda da ırk var mı?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Çok güzel bir soru sormuşsun ama cevabı çok uzun bir soru. Normal şartlarda insanlar (homo sapiens) tek bir türdür. Yani biz Homo Sapiens den geliyoruz ve herhangi bir türe de ayrışmadık. Sadece farklı coğrafyalarda yaşadığımız için farklı özellikler kazandık. Ancak bu kazandığımız özellik farkları yeni bir türe ayrılmamış için yeterli değil.

Farklı coğrafyalarda yaşadığımız için bazı insanların kazandığı özellikler soğuğa daha dirençli olma, siyah tenlilik gibi özelliklerdir. Bu özellik farklılıklarından dolayı da ırk denilen kavram ortaya çıktı. Ancak şuanda yaşayan tüm insanlar Homo Sapiens türünden gelmektedirler. Yani birbirimizden uzak coğrafyalarda yaşayarak kazandığımız farklı özellikler sebebi ilen ortaya ırk kavramı çıkmıştır.

Ancak günümüzdeki ırk testleri özelliklerimize göre belirlenmiyor elbette. Damarımızdan akan kana göre belirleniyor. Bu sistemde aynen şöyle işlemektedir:

geçmişte birbirlerinden uzakta yaşamış olan insanlar farklı özellik kazanmıştır ve özelliklerine göre bir ırk verilmiştir onlara. Örneğin y bölgesinde yaşamış ve c özelliği taşıdığı için x ırkına mensup olan birisininin soyundan gelenler artık y bölgesinde yaşamasalar bile, c özelliğini yitirseler bile x ırkından sayılırlar.

SONUÇ:

eskiden yaşayan insanların birbirinden uzak farklı coğrafyalarda bulunması nedeniyle farklı özellikler kazanmış ve bu özellik farklıkları nedeniyle insanlara belli başlı ırk adları verilmiştir. Örnek verecek olursak özelliklerinden ötürü x ırkı diye adlandırılan bir grubun soyundan gelenler de x ırkına mensup olduğu kabul edilmiştir.

Bu konu çok detaylı bir soru eğer anlamadığın bir nokta olduysa tekrar sormaktan çekinme

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Kaynak Evrim Ağacının bu videosunu izleyerek daha detaylı bilgi edinebilirsin
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kölemiz yaptığımız hayvanları eşitimiz olarak görmek istemiyoruz. Köle sahipleri de siyahi köleleri için böyle düşünmez mi?”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder