Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

IQ kalıcı olarak düşer mi?

IQ nün yetersiz uyku, yanlış beslenme gibi şeylerden dolayı düşebileceği söyleniyor bu düşmeden kasıt tam olarak nedir kapasite mi düşer yoksa kapasitenin kullanılma oranı mı ve bu düşüş kalıcı mıdır?
914 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya
94K UP
Bir Quora Üyesi

BİR QUORA ÜYESİNDEN ALINMIŞTIR.

Bir IQ'nun düşmesi mümkün müdür ? Evet ve başıma geldi !

Tüm Reklamları Kapat

Buradaki cevapların çoğu, beyin performansınızın zamanla veya sağlıkla ilgili nedenlerden dolayı azalması olasılığı ile ilgilidir, ancak performansınız iyileşse bile IQ'nuzun düşebileceğini belirtmek isterim .IQ yaşla ilgilidir.

Benim hikayem şuydu: 16 yaşında bir Mensa testi aldım ve testi yaparken bir noktada iki kez okuduğum ve bağımsız olarak aynı cevaba sahip olmadığım sürece sahip olduğum cevaptan memnun olmadığım karar verdim. son kez. Bu, her şeyi yapmak ve daha sonra cevapları kontrol etmek yerine, daha önce cevap vermeden önce önceki cevaplarımı tekrar yapmaya başladım ve her cevabı yapmadan önce sona erdiğim anlamına geliyordu. Bu nedenle, tüm cevapları doğru yapmadığımı biliyordum, çünkü hepsini yapmadım.

Tüm Reklamları Kapat

IQ 172'nin sonucunu aldım.

Birkaç yıl sonra yirmili yaşlarımdayken tekrar sınava girdim, cevapların% 100'ü olduğunu düşündüğüm şeyi yaptım ve elde ettiğim sonuç 156 idi - 16 yaşımda olduğumdan çok daha düşük! Beni daha da endişelendiren, tüm cevapların doğru olduğundan emin olduğum, zamanımın bitmediği, erken bitirdim ve yine de çok fazla hata yapmış olmalıydım - ya da düşündüm.

Mensa halkını kaç cevap verdiğimi sormaya çağırdım ve bana kaç cevap verdiğimi söyleyemeyeceklerini söylediler. Bu yüzden onlara sordum, tamam, bu yüzden tüm cevapları doğru olan biri için yaşım için en yüksek IQ ne olurdu (200 gibi bir şey duymayı bekledim) ve bana tam olarak ne yapacağımı söylediler.

Bu arada bana en yüksek çubuğun köşesinde olduğumu, yani IQ'nun diğer yaşlardan aynı sayıda doğru cevapla en düşük yaş olduğunu söylediler.

Ayrıca Mensa testinin amacının sadece ilk% 2'de olup olmadığımı görmek olduğunu söylediler, bu yüzden test böyle yüksek bir IQ için çok doğru değil ve Prometheus Topluluğu gibi daha özel bir toplum tarafından yürütülen bazı testleri yapmalıyım , bana söyleyebilecekleri tek şey en az IQ 156'ya sahip olduğum ama% 100 doğru cevaplarımın 156'dan fazla olduğunu söyleyemezler çünkü% 100 doğru cevapları olan tüm testler birbirinden ayırt edilemez ve ben daha anlamlı bir sonuç elde etmek için% 50 doğru cevap gibi bir teste neden olacak kadar sınava girmelidir.

Bunun anlamı, 16 yaşındayken% 100 yanıtımın olmadığını ve yine de bir Mensa testinde IQ 172 aldım. O zaman yaşlı olduğumda% 100 doğru cevaplar aldığımı biliyorum, ama yaşlı insanlar için bar daha yüksekti, bu yüzden benim için daha düşük bir IQ hesapladılar.

Diyelim ki, argüman uğruna, ikinci sonuç% 100 doğru testin cam tavanına çarpmadı, ancak bir kez% 50 doğru cevap aldım ve bir kez de% 51 doğru cevap aldım - muhtemelen daha iyi bir performansım olmasına rağmen ikinci kez daha düşük bir IQ.

Tüm söylenenler, evet - testteki performansınız daha iyi olsa bile IQ'nuz düşebilir , bence başka bir cevap gelmedi.

Tüm Reklamları Kapat

Söylemeye gerek yok, bu yıl 40 yaşına geldiğimde, daha düşük beklentilerin köşeli parantezlerine ulaşıp 16 yaşımda sonuç formumu geçip geçmediğimi görmek için Mensa testini tekrarlamayı düşünüyorum. performansımı çubuğun düştüğünden daha yavaş kaybetme şansım var, ama eminim ki gençlerimdeki kadar hızlı ve odaklanmış değilim. 

Oldukça ilginç bir şekilde, performansım artarken IQ'um düştü ve şimdi performansım düşerken IQ'umun büyümesi muhtemel - ve siz de yapabilirsiniz!

212 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Quora. (28 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 28 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close