Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Cüneyt Mert
Üye
3

Intersex ve Hermafroditizm nedir? İkisi arasındaki farklar ve benzerlikler nedir?

956 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ebru Tuba Ölçücü
biyoloji üzerine çalışmalar

İnterseks, dış cinsel organlar ile iç cinsel organlar (testisler ve yumurtalıklar) arasında bir tür tanım durumudur. Erkek veya kadın (ikili) cinsiyet sınıflandırmasına uymayan üreme veya cinsel anatomiye sahiptir. Cinsel organları, eşeysel bezleri, hormonları, kromozomları veya üreme organlarını etkileyen bir dizi doğal farklılığı tarif etmek için kullanılan kapsayıcı bir terimdir. Bu durum için kullanılan eski terim hermafroditizmdir.

İnterseks 4 kategoriye ayrılabilir:

46, XX interseks

Tüm Reklamları Kapat

46, XY interseks

Gerçek gonadal interseks

Karmaşık veya belirlenmemiş interseks

İnterseks bireylerde görülen bazı anatomik durumlar:

Tüm Reklamları Kapat

 • Doğumda belirsiz cinsel organ
 • Mikropenis
 • Klitoromegali
 • Erkeklerde inmemiş testisler (yumurtalık olabilir)
 • Kızlarda labial veya inguinal (kasık) kitleler (testis olabilir)
 • Hipospadias (penis ağzının ucu dışında başka bir yerde olması; kadınlarda üretranın (idrar kanalının) vajinaya açılması)

Bu gibi fiziksel durumlarla karşılaşılmaktadır.

İnterseks bireylerin yumurtası ve spermi olsa dahi dölleme yeteneği yoktur. Bu sebeple kısır sayılırlar.

Hermafrodit hayvanlar genellikle solucanlar, deniz salyangozları, sümüklü böceklerde, süngerlerde ve salyangoz gibi omurgasız hayvanlarda görülebilmektedir. Bu hayvanlar birbirlerini dölleyebilir. Örneğin iki salyangoz üreme yetisi çağına geldiklerinde biri erkek biri dişi rolünü üstlenerek birbirlerini dölleyebilirler. Burada kritik nokta iki aynı türün yan yana olmasıdır (salyangozlar için).

Bazı hermafrodit canlılar kendi sperm ve yumurtalarını dölleyerek yavru oluşturabilirler. Yani kendi kendini dölleyebilirler. Bazı hermafrodit canlılarda ise üreme hücreleri farklı zamanlarda oluştuğu için kendi kendini dölleyemez. Ayrıca bu durum genetik çeşitliliğin artmasını sağlar.

İnterseks bireyler, iki eşey organlarına sahip olmalarına karşın bir cinsiyete kendilerini daha yakın hissedebilirler. Fenotipi erkek bir birey olarak görünüp yumurtalığa sahip olması ve kendini dişi bir birey hissetmesi olabilir. Fakat diğer hermafrodit canlılarda cinsiyet rolleri sadece çiftleşme sırasında üstlenilir. Bir solucan ya da salyangoz günlük yaşamında herhangi bir cinsiyeti temsil etmez.

Kaynaklar

 1. MedlinePlus. Intersex: Medlineplus Medical Encyclopedia. Alındığı Tarih: 27 Ekim 2023. Alındığı Yer: MedlinePlus | Arşiv Bağlantısı
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close