Puan Ver
6
Puan Ver

İnternette çokça seslendirme kayıtları bulunan antik, ölü diller nasıl seslendirilebiliyor?

İnternette mısır, hitit, sümer vb antik uygarlıkların konuşma dillerinin örneklerini hepimiz görmüşüzdür. Ancak bildiğiniz gibi bu dillerin alfabeleri çok eski ve bu dilleri konuşan kimse kalmamış. Bu önemli bilgi eksikliklerine rağmen, bir antik dilin telaffuzu nasıl belireniyor?

1
1 Cevap

Eski iki metin karşılaştırmalı olarak çapraz bir şekilde harflerin verdiği sesler çözülüyor. İki metinde de tutarlıysa bu seslerde anlatılmak istenen doğru olduğu düşünülüyor. Günümüzde bile diphthong harflerin tanskripsiyonunda hata yapılsa da yaklaşık olarak doğru seslendirme verilmektedir harfin çıkardığı sesler tespit edildiğinde ve bunun için Üniversitelerde bölümde bulunmaktadır. Örnegin DTCF'de Hititoloji bölümü.

0

Kaynaklar

  1. Sümer Dilinin Biçimsel Sözdizimsel Yapısı Antik Diller Hakkında Akademik Bilgi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanların sahip olduğu hiçbir duygu, içinde bulundukları sosyal şartlardan bağımsız değildir.”
Zhang Jie
Geri Bildirim Gönder