Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver

İnsanların yüz tipleri neye göre evrimleşti? Güzel veya yakışıklı insanların normal insanlardan farkı ne?

Bildiğiniz gibi onlarca yüz şekli var uzun , köşeli , oval ,yuvarlak ,üçgen vb... Küçük neden bu kadar çok yüz tipi olduğunu merak ediyorum ve bunlar neye göre evrimleşti ayrıca insanların yüz simetrisi nasıl oluşuyor? Ve neye göre belirleniyor.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

İnsanların yüz tipleri vücudundaki diğer bölgelere göre daha değişken dir. Çünkü anne ve babamızın genlerinin karışımını alırız bu nedenle anne ile babamıza benzese dahi tıpatıp aynısı olmayız. Hatta anne ve babalarımıza çekini olduğu için gözükmeyen ama onlarda kendi anne babalarından geçmiş olan genler bizde birleşip baskın gen olabilir. Kardeşlerimizle aynı görünüşe sahip olmama nedenimiz ise anne babadan onlara farklı bize farklı genler geçmesidir. Yani yüz tipini oluşturan genler diğer genlere göre daha çok çeşitlidir. Yüz tipi genlerinin daha çeşitli olmasının nedeni ise evrimsel güçler tarafından insanların diğer insanları daha kolay tanıması için tercih edilmiş olabilir.

Güzellik ve yakışıklılıkta yüzün simetrisine göredir. Yüzümüz ne kadar simetrik olursa o kadar iyi görünürüz. Ama simetri tek başına etkili olamaz çünkü bir insan dişini fıtçalamazsa, saçına başına dikkat etmezse ne kadar simetrik olursa olsun karizması çizilebilir. Aynı zamanda güzellik ve yakışıklılık görecelidir çünkü insanların bu konuda zevkleri değişiyor.

KISACASI:

1-) yüz tipleri iz çok değişkendir çünkü yüz tipi genleri çok daha fazla çeşitlidir. Yüz tipi genlerinin çeşitli olmasının nedeni ise evrimsel güçler tarafından insanların diğer insanları daha kolay tanıması için tercih edilmiştir.

2-) yakışıklılık ve güzellik yüz simetrisi ile ilgilidir. Ama bir insan dış görünüşüne dikkat etmezse (yani dişini fırçalamazsa, düzenli duş yapmazsa vb.) yinede normalden daha kötü gözükebilir. Aynı zamanda güzellik ve yakışıklılık görecelidir yani burada insanların zevkleri de işin içinde çok büyük rol oynar.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Kaynak Yüz tiplerimizin evrimi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin güzel tarafı, ona inansanız da inanmasanız da gerçek olmasıdır.”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder