Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

İnsanların önünde "görünüşü nedeniyle" kendini değersiz hissetme duygusunu nasıl yenebilirim?

1,258 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
256K UP
Krononot⁸

Öncelikle yaklaşımlarımızı objektif değerlendirebilmek için, içinde bulunduğumuz kültürel geleneksel yapının sorunlarını da objektif değerlendirebiliyor olmamız gerekir. Bunu yapabilmemiz için, kendi gelişim sürecimiz için çaba gösteriyor olmamız gerekir. Bunlar ne demek.

Kişinin görünüşü, onun değerini belirlemez.

Bunun olduğu bir kültürde yaşıyorsanız, o topluluğun bakış açısında sorun vardır. Ve hiçbir birey, içinde bulunduğu topluluğun sorunlu bakış açılarına uymak zorunda değildir. Bu noktalarda sadece topluma uyum sağlamayı merkeze koyarsak, kendimizi kurban etmiş, değersizlik hissini kendi kendimize biz vermiş oluruz.

Tüm Reklamları Kapat

Kişiye değer biçebilecek bir merci yoktur.

Bir kişinin değerli ya da değersiz olduğuna karar verecek bir insan, zümre, kurum vs yoktur. İnsanın değerini ancak kendisi belirleyebilir, anlamaya çalışabilir, tanımlamaya çalışabilir.

Kişinin görünüşünden dolayı duyduğu utanç, kişinin kendisiyle olan etkileşim problemidir.

Bunu anlamak biraz cesaret, biraz da objektif hatta maksimum rasyonel bakmayı gerektiriyor. Evet, yüksek özgüvenle de aynı toplumun içinde var olabilirim. Bundan dolayı da herkes ve ben de mutlu oluruz. Ama UTANMAYI SEÇEN BENİM. Komplekslerimin kaynağı kendimim. Bu tercih tamamen bana ait. Ben utanmayı ve değersiz olduğum fikrine saplandıkça, çevreme bu hissi yaydıkça, böyle tepkiler görme ihtimalimi artırmaktayım.

Tüm Reklamları Kapat

Estetik algısı tamamen bireyseldir.

Biraz dikkat edersek, genel bir güzel çirkin algısı olmasına rağmen, herkesi beğenen başka biri var. Bu nedenle kişi görünümünü yargılamak yerine, gelişim sürecinin neresinde olduğunu düşünmelidir. Güzel olmak başlı başına bir değer kaynağı, mutluluk kaynağı değildir.

Önemli olan elimde bulunan değerleri en iyi biçimde kullanabiliyor olmamdır. Güzel insanlar daha çok depresyona olumsuz duygudurum üretmeye eğilimli olabiliyor. Yani bu durumu yönetememe ihtimali daha yüksek. Çünkü gelişim tamamen içsel bir yönelim ve kişinin duygudurum regülasyonu da böyle bireysel.

Kendi görünüşde kaybolmak, hayatının merkezini değiştirmek için önce uyan.

Kendine gel.

Sonra gelişmeye çalış.

Arkana bak ve kendinle dalga geç.

Gelişimin vereceği sonuçlar, fiziksel görünümün yanında başka bir evren gibi olacağı için, zaten kaybedilecek bir şey için, yeni bir evren oluşturmayı ihmal etmeyi bırak!

121 görüntülenme
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close