Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

İnsanların gelecekteki evrim süreci nasıl olabilir?

Evrim bir canlının kendi türünden diğer canlılardan daha avantajlı olup hayatta kalmasıyla gerçekleşiyor peki biz insanlar şu dönemde hayatta kalma açısından bir avantaja ihtiyaç duymadan bilim sayesinde engellisi, zekisi, aptalı hepimiz yaşıyoruz bu süreç gelecekteki evrimimizi nasıl etkileyebilir
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Koralp Erin
Koralp Erin
212K UP
Astrofizik meraklısı...

Çoğumuz 300 Spartalı filmini izlemiştir. 

O bölgedeki Antik Yunan adetlerine göre; yeni doğan çocuklar ailelerinden alınır ve hem mental hem de fiziki olarak sağlıklı olup olmadıkları kontrol edilir, eğer bir problem varsa çocuğun yaşamasına izin verilmezdi. Her ne kadar barbarca gibi gözükse de, yapay seçilimin ne kadar etkili olduğunu tarihten öğrendik. MÖ. 380-450 yılları arasında Spartalıların kara gücünün eşi benzeri yoktu. Tabi ki bunun tek sebebi sağlıklı bireyler değil aynı zamanda, halk tarafından savaşın yüceltilmesiydi.

Doğal seçilimin silahı ise ölümdür. Teknolojinin ilerlemesi ile ölüm oranları kayda değer bir azalma göstermiştir. Bu da doğal seçilimin etkin baskısını ortadan kaldırmış gibi gösteriyor. Bunun yanı sıra güçlü olanın hayatta kalma ilkesi de insanlar için geçersizdir artık. Bu sonuçlara bakarak evrim durdu diyenler için, konuyu çok yanlış anlamışlar diyebiliriz. 

Tüm Reklamları Kapat

Başta şunu söylemek gerekir ki, evrimin geleceğini bilmek neredeyse imkansızdır. O kadar çok girdi ve değişken vardır ki, bilimsel bir model oluşturamayız. Tam bir kaos yani. Belki II. veya III. tip medeniyete geçtiğimizde teknolojimiz bu parametreleri hesaplayabilir yani binlerce yıl geçmesi gerekebilir. Bu durumda, "bu nasıl bilim kardeşim?" diyenler olacaktır (oluyor da). Bildiğiniz gibi bu arkadaşlar bütün doğa olaylarını tahmin edebildikleri için, evrim nasıl oluyor da insanoğlunun geleceğini tahmin edemiyor diye hayıflanıyor. 

Sismoloji de bir bilimdir. Jeofiziğin bir dalıdır ama depremin ne zaman olacağını tahmin edemez. Bilim doğayı anlama aygıtımızdır. Evrim ile bu güne nasıl geldiğimizi çözebildik ama henüz nereye gideceğimizi bilmiyoruz....

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close