Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
-1
Puan Ver

İnsanların gelecekteki evrim süreci nasıl olabilir?

Evrim bir canlının kendi türünden diğer canlılardan daha avantajlı olup hayatta kalmasıyla gerçekleşiyor peki biz insanlar şu dönemde hayatta kalma açısından bir avantaja ihtiyaç duymadan bilim sayesinde engellisi, zekisi, aptalı hepimiz yaşıyoruz bu süreç gelecekteki evrimimizi nasıl etkileyebilir

1
10
Orkun Akın
-1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Çoğumuz 300 Spartalı filmini izlemiştir. 

O bölgedeki Antik Yunan adetlerine göre; yeni doğan çocuklar ailelerinden alınır ve hem mental hem de fiziki olarak sağlıklı olup olmadıkları kontrol edilir, eğer bir problem varsa çocuğun yaşamasına izin verilmezdi. Her ne kadar barbarca gibi gözükse de, yapay seçilimin ne kadar etkili olduğunu tarihten öğrendik. MÖ. 380-450 yılları arasında Spartalıların kara gücünün eşi benzeri yoktu. Tabi ki bunun tek sebebi sağlıklı bireyler değil aynı zamanda, halk tarafından savaşın yüceltilmesiydi.

Doğal seçilimin silahı ise ölümdür. Teknolojinin ilerlemesi ile ölüm oranları kayda değer bir azalma göstermiştir. Bu da doğal seçilimin etkin baskısını ortadan kaldırmış gibi gösteriyor. Bunun yanı sıra güçlü olanın hayatta kalma ilkesi de insanlar için geçersizdir artık. Bu sonuçlara bakarak evrim durdu diyenler için, konuyu çok yanlış anlamışlar diyebiliriz. 

Başta şunu söylemek gerekir ki, evrimin geleceğini bilmek neredeyse imkansızdır. O kadar çok girdi ve değişken vardır ki, bilimsel bir model oluşturamayız. Tam bir kaos yani. Belki II. veya III. tip medeniyete geçtiğimizde teknolojimiz bu parametreleri hesaplayabilir yani binlerce yıl geçmesi gerekebilir. Bu durumda, "bu nasıl bilim kardeşim?" diyenler olacaktır (oluyor da). Bildiğiniz gibi bu arkadaşlar bütün doğa olaylarını tahmin edebildikleri için, evrim nasıl oluyor da insanoğlunun geleceğini tahmin edemiyor diye hayıflanıyor. 

Sismoloji de bir bilimdir. Jeofiziğin bir dalıdır ama depremin ne zaman olacağını tahmin edemez. Bilim doğayı anlama aygıtımızdır. Evrim ile bu güne nasıl geldiğimizi çözebildik ama henüz nereye gideceğimizi bilmiyoruz....

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cehalet ne zaman bir görüş haline geldi?”
Scott Adams