Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

İnsanları nasıl analiz edebilirim?

İnsanları okumayı öğrenmek istiyorum,onları analiz etmek, gerektiğinde manipüle etmek, onları sınıflandırmak, insan psikolojisini anlamak istiyorum.İnsanları nasıl okuyabilirim nelere dikkat etmem lazım?
1,344 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Selin Brcn
Selin Brcn
9K UP
Kişisel görüşüm.

Bu konuda gerekli olduğuna inandığım tek şey iyi bir gözlem ve analiz yeteneği. İnsanlardan yanından geçip giderken senin fark ettiğin bir şey o kişinin yalan söylediğini anlamanı sağlayabiliyor. Bunun için psikoloji ve beden diliyle başladım ben. İnsanların neyi, neden yaptığını anladıkça empati duygum gelişti aynı zamanda, kendime de farklı açılardan bakabilmeye başladım.

Mesela, yarın okula veya işe gittiğinizde insanları gözlemleyip "Şu kişi, bunu, bu sebeple yapmış olabilir" diye notlar alın.

Tüm Reklamları Kapat

Örneğin ben, herkesle arkadaşmolmaya çalışan, onları mutlu etmek için çabalayan bir arkadaşımın "people pleaser" olduğunu düşünüyordum. Bu düşüncelerimi ona anlattım ve o da böyle bir sonuca vardı, şu an böyle bir problemi yok. (Not: Psikoloji öğrenmek herkesi iyi hissettirmek için değildir. Göreviniz her fark ettiğiniz şeyi söylemek, herkesi depresyondan kurtarmak olmasın, o kız benim yakın arkadaşım olduğu için böyle davrandım ben.)

Zaten bir süre sonra yeterince psikoloji öğrendiğinizde her şeyi anlamlandırdığınız için sosyalleşmek, insanlara karşı nasıl davranacağınızı bilmek ve hatta yeri geldiğinde onları yönetmek kolaylaşıyor. Sadece gözlemleyin ve bilginizle analiz edin.

Not: Bunları yaparken kapılıp kendinizi unuttuğunuz veya insanları zararlı bir biçimde manipüle ettiğiniz zamanlar olabilir. Lütfen bunun ölçülü olması gerektiğini unutmayın. Psikoloji güzeldir ama anlamlandırıp dozunda uygulayabilirseniz.🌌

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Murad Miriyev
İnsanları dinleyen bir çift kulak

Cevabım bir az sahtebilim içere bilir o yüzden önceden söyleyeyim ki yazdıklarım tamamen şahsi deneyimime bağlı olarak kendi fikirlerim ve hiç bir bilimsel kanıtı yok. İnsanları anlamanın en iyi yolunun çoklu hikaye dinlemek olmasıdır diye düşünüyorum

Çevrenizde problemi olan insanlar varsa onlara her zaman hikayelerinj bölüşerek rahatlamaları için dinleyen bir çift kulak olduğunuzu hiss ettirin. Asla dinlediklerinizi başkalarıyla bölüşmeyin sır saklamayı beceren insan olduğunuzu çevrenize kanıtlayın. Alinin hikayeskni Hamide anlatırsanız Hamid asla kendi hikayesini size anlatmaz. Hikayeleri dinlerken asla istenmediği esnada önerilerde bulunmayın istense bile vermemeye çalışın. İnsanların sizin fikrinize deyil sadece konuşarak rahatlamaya ihtiyacı var.

Tüm Reklamları Kapat

Ne kadar çok hikaye dinlerseniz insanları ve onların duyqularını daha çok anlarsınız. Bir zaman sonra insanların hikayelerinin onların hayatlarını yönetdiğinin farkına varıcaksınız. Keçmkşde yaşadığımız her olay, acı, trajedi ve travmalar gelecekdeki seçimlerimizde bizi izler. İlk zamanlar keçmkşini bildiğkmiz kkşilerin olaylara nasıl tepki vereceğini anlıyoruzsa zaman keçdikce olaylara verdiği tepkilerden de nasıl bi hikayesi olduğunu da anlaya bilirsiniz. Bu yüzden benim için hikayeler önemli. Ama lütfen asla duyqularla oynamayın hakikaten bir dost gibi yanaşın ve duyduklarınızı kötüye kullanarak kalp kırmayın. Manipule ettiğiniz zaman bile kendi rifahınız için değil de onu da düşünerek edin.

Bundan ilave beden dili, jest ve mimikleri anlaya bilmeniz için kitaplar var açıkcası bana hisler daha önemli geldiğinden hiç araştırmadım

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yeni Yapay Zeka
Yeni Yapay Zeka "Sora", YouTube'un Sonu Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Büyünün Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarsınız?
Büyünün Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarsınız?
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close