Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf İğın
Üye
0

İnsanlardaki taraf tutma içgüdüsü nereden kaynaklanıyor?

“Siyasi görüşüm yok.” dediğimde “Nasıl yok, olmalı?” gibi tepkiler aldım. “Futbol takımı tutmuyorum, sadece keyif için izliyorum.” dediğimde “Öyle şey olur mu?!” gibi tepkiler aldım. Özgün fikirlerimi ailem ile tartıştığım vakit kendimi huzursuz hissediyorum, ailemden bile böyle bir baskı hissediyorum. Siyasette tarafasızlık niçin zor?
414 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
265K UP
Düşünür

merhabalar Yusuf Iğın

soruyu 2 farklı bölüme ayırıp cevaplayacağım, ilki siyasetle ilgili diğeri taraf tutmak ile ilgili:

bir siyasi görüşünün olmaması demek "apolitik" olmak demektir, ve bu apolitik düşünce (bana dokunmayan 1000 yıl yaşasın) demekten çok da farklı değildir. sen toplumun bir parçasısın ve toplumun sorunlarıyla ilgilenmek zorundasın. toplumun sorunlarının %99'u doğru yönetimle, doğru siyasetle çözülebilecek şeylerdir. hepsinden öte demokrasiyle yönetiliyoruz, doğru kişileri çıkarmak araştırma yapmak halkın sorumluluğu. ya hep beraber yükseliriz yada hep beraber sürünürüz(bunun ortası da olabilir aslında). kimsenin hatalarını görme, bir partiyi ölümüne savun demiyorum, sorunları çözebilmek için bir siyasi kimliğinin olması gerekiyor diyorum.

Tüm Reklamları Kapat

"insanlar, her ne zaman, siyasetteki aldanmaların ve aldatmaların aptal kurbanları olmuşlardır ve bütün ahlaksal, dinsel, siyasal ve toplumsal sözler, bildiriler ve vaatler arasındaki şu yada bu sınıfın çıkarlarını aramayı öğrenmedikleri sürece bu böyle olacaktır."

diğer ki sorunun bölümü Türkiye'nin biraz bölünmesiyle ilgili. Türkiye'de gerçekten çok fazla bölünme var ve herkes kendinden olmayana antipati besliyor. futbol takımlarından tutun siyasi görüşlere kadar bir çok konuda bu böyle. yoksa bir taraf tutma içgüdümüz olduğuna inanmıyorum(bu konu hakkında bilimsel bir dayanağım yoktur). elbette kendi düşüncelerimize en yakın olanı sevmeye yatkınız bunda bir şüphe yok, ama kendimizden olmayan biriyle çatışmamıza da gerek yok.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close