Puan Ver
1
Puan Ver

İnsanlarda farklı organlara ait hücrelerin farklı sürede mitoz bölünme geçirmesinin sebebi nedir? Karaciğerin diğer organlara göre kendini daha hızlı yenilemesinin sebebi nedir?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Basitçe; Her bir hücremizin enerji ihtiyaçları ve gereksinimleriyle vücutta ki önemlilik dereceleri ve işlevleri farklıdır. Bu yüzden bazı hücreler zor yenilenirken diğerleri daha hızlı yenilenen ve buna göre vücutta sıklıkları artan diğer hücrelerdir. (Örneğin; Kök Hücreler azdır ama her hücreye dönüşebilirler.)

Bu yüzdendir ki beynimiz tasarruf yapmaya meyillidir. Yani olabildiğince az enerji harcayarak bizi hayatta tutmaya meyilli bir yapı gösterir. Bu yüzdendir ki aynı şekilde bazı hücrelerimiz daha hızlı yenilenirken bazıları daha geç veya uzun sürede yenilenir. Bunun sebepleri arasında; beynin verdiği öncelik, vücutta aldığı öncelik gibi birçok faktör eklenebilir. Yani bazı hücrelerimizin yenilenmesi 2. plana atılabilirken. Bazıları hep ön planda olmak zorundadır. Bu yüzdendir ki beyin enerji tasarrufu yapmaya gider. Ayrıca bazı organların hücreleri yenilenmeye müsait bir yapıda veya işlevde olabilir. Yani, bir hücrenin yenilenmesinin gecikmesi veya çok hızlı olması tamamen önceliğine, görevine, yapısına, türüne göre birçok faktör içermektedir.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Beyin
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar neden bilimle uğraşır? Neden sanat üretirler? Hayatta kalma başarımız ile ilgili en az öneme sahip olan şeyler, bizi tam da insan yapan şeylerdir.”
Savas Dimopoulos
Geri Bildirim Gönder