Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

İnsanlara ötenazi hakkı verilmeli midir? Kendi başına karar alamayacak durumda olan kişilerin aileleri onlar yerine bu hakkı kullanabilmeli mi? Neden?

Mesela yaşlılıktan hiç bir işini kendi halledemeyecek birisinin ailesine bu hak verilmeli mi? Veya hasta doğan bebeklerin ailelerine?
892 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Barış Kaan Ok
Öğrenci

Bu tabi çok subjektif bir konu olduğu için cevabım da subjektif olacaktır. Öncelikle her iki taraf için de son derece geçerli argümanlar olduğunu bu yüzden bu tartışmanın zor bir tartışma olduğunu belirtmek gerekir.

Sizin verdiğiniz örneklerde ötanazi tartışması genellikle yapılmaz çünkü iki durumda da kişinin kendi isteğiyle değil başkalarının isteğiyle hayatına son veriliyor. Ötanazi ise kişinin iyileşme ihtimali olmayan hastalıklarda kendi hayatına son verme hakkı olarak tanımlanabilir. Yani sizin verdiğiniz örnekler insan için ötanazi tanımına uymuyor. Ötanazinin uygulanması için bir insanın geri döndürelemeyecek bir rahatsızlığa sahip olması ve kişinin kendi iradesiyle bu rahatsızlıktan dolayı kendi hayatına son vermesi gerekir.

Bununla birlikte yukarıda de dediğim gibi ötanazi hakkıyla ilgili iki tarafın da sağlam argümanları var. Ötanazi taraftarlarının en büyük argümanı; kişinin kendi bedeninden sorumlu olduğunu ve kendi hayatını bitirmek istediği halde onu hayatta tutmanın insan hakları ihlali olduğu yönündedir. Bu argümana göre nasıl bir kişinin intihar etmesi illegal değilse ötanazi de illegal olmamalıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Ötanazi kişilerin en büyük argümanı ise; ötanazi yasallaşırsa bu durumun istismar edileceği ve gerçekten ölmek istemeyen insanların öldürüleceğidir.

235 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Ötanazi Yanlısı Ve Karşıtı 10 Argüman. (26 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 26 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tuğçe Karagök
Tuğçe Karagök
1,524 UP
Ytü Türkçe öğretmenliği ve Aöf Sosyoloji öğrencisi

Ötenazi kişinin kendi özgür iradesiyle bir başkasının yardımıyla hayatını sona erdirmesidir. Sizin dediğiniz ötenazi değildir cinayettir. Çünkü ortada bireyin özgür iradeyle yaptığı tercih yoktur. Bireyin özgür tercihi olmadan bireyi öldürmek yaşama hakkının ihlalidir, dolayısıyla cinayettir.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close