Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

İnsanlara elektrik verme çabalarımız neden olumsuz sonuçlandı?

Dijital bir saatin alarmına bağlı kablonarı tutup alarmı çaldırıyorduk ama hiç bir akım hissetmedik. Bunun nedeni ne olabilir?
291 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Şahin Tutuş
Şahin Tutuş
62K UP
Elektronik teknisyeni

Sevgili Umut, profil resminden de gördüğüm kadarıyla ilkokula gidiyorsun. Bu yaşta böyle bir şeyi merak ettiğin ve sorguladığın için bilimin ilk şartını yerine getirdin seni tebrik ederim. Bu merakını hiç kaybetme olur mu?

Sonra sorduğun soruya gelelim. Elektrikli cihazlarda volt diye bir ölçü var. Hani 1 kilo patates, 2 kilo domates ya da 1 litre kola 1.5 litre meyve suyu diyoruz ya onun gibi. Muhtemelen sizin dijital saatiniz 12 volt ya da 24 volt olduğu için çarpılmadınız. Çünkü çarpılmanız için en az bir 50 ya da 60 volt gereklidir. Ben de senin gibi lisede merak etmiştim. Ayarlanabilir bir cihaz ile vücuduma yavaş yavaş elektrik verdim 40 voltlardan sonra titretmeye başlıyor.

Bu güzel merakınızı takdir ediyorum fakat benim yaptığım da çok tehlikeliydi sizin yaptığınız da çok tehlikeli. Bir daha arkadaşlarınızla her kabloya dokunmayın olur mu? Allah korusun ölüme ve sakatlanmaya kadar yolu var. Benim belim bu yüzden hala acıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Etraftan muhtemelen elektriğe çarpılmanın sadece çarpılan kişiyi ittiğini gördünüz. Bu evimizdeki prizlerdeki 220 volttur. Fakat meraklanıp her kabloyu kurcalarsanız başınıza çok daha kötü şeyler gelebilir.

 1. Elleriniz ıslak ise tuttuğunuz kablo itmek yerine elinizi çeker bırakamazsınız ölürsünüz.
 2. Orada iki kablo gördünüz muhtemelen. Eğer bu priz elektriği ise 220 volttur. Faz ve nötr dediğimiz bu kabloların ikisine birden dokunursanız elektrik bırakmanıza asla izin vermez kabloyu. Benim başıma gelen buydu ve hastanelik oldum.
 3. Evlerimizde kullandığımız elektrikten başka bir de sanayi elektriği diye bir şey vardır ve bu da 380 volttur. Bu zaten seni direkt öldürür şakası yoktur.

Açıkta bir kablo gördüğünde kesinlikle dokunma. Büyüklerine haber ver. Orada kaç volt olduğunu bilemezsin. Küçük olduğun için değil, bunu ölçmeden bilemeyeceğimiz için. Ben 38 yaşındayım ben de böyle yapıyorum bu işin şakası yok.

Biliyorum çok uzun yazdım ama çok ufak bir şey daha ekleyeyim. Eğer bu tür elektrikli şeylerle uğraşmayı seviyorsan ailene söyle çocuklara uygun elektrik ya da elektronik kitleri vardır. Elektriğin nasıl bir şey olduğunu daha iyi anlarsın bu kitler ile. Merakını hiç öldürme ve bilmediğin kablolara dokunma. Sevgilerimle. :)

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close